Ekvador’da protesto esnasında çıkan olaylarda 18 kişi gözaltına alındı

 Ekvador’da protesto esnasında çıkan olaylarda 18 kişi gözaltına alındı

Güney Amerika ülkesi Ekvador’da, hükümete karşı protestolar devam ediyor.

Ülkede yönetim karşıtı protestolarda çıkan olaylar nedeniyle 18 kişi gözaltına alınmak üzere götürüldü. Başkent Quito’nun hükümet sarayı Carondelet’in de bulunduğu tarihi merkezinde toplanan yüzlerce gösterici, Devlet Başkanı Guillermo Lasso hükümetinin ekonomi politikalarına tepki gösterdi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

POLİSLER, GÖSTERİCİLERE GAZ BOMBASI ATTI

Devlet Başkanlığı Sarayı civarında yoğun önlemler alan polis ve ordu güçleri, güvenlik bariyerini devirmeye çalışan eylemcilere gaz bombası ve tazyikli su sıkarak karşılık verdi. Öte yandan ülkenin diğer kentlerinde de ana yolları trafiğe kapatan göstericilerle polis arasında gerginlik yaşandı.

Hükümet Sözcüsü Carlos Jijon, düzenlediği basın toplantısında, ülke genelinde çıkan olaylarda 18 kişinin gözaltına alındığını belirtti.

2 YIL ÖNCE DE İNSANLAR SOKAKLARA İNMİŞTİ

Ekvador’da Ekim 2019’da, dönemin Devlet Başkanı Lenin Moreno hükümetinin akaryakıt sübvansiyonlarını kaldırma kararı, şiddetli protestolara ve yağma olaylarına neden olmuştu.

Moreno, aynı günün akşamında olağanüstü hal ilan etmiş, askerleri sokaklara çıkarmış fakat bu tedbirler protesto ve yağma olaylarını engelleyememişti.

Yorum Yap