FED SONRASI DOLAR YÜKSELİŞE GEÇTİ

 FED SONRASI DOLAR YÜKSELİŞE GEÇTİ

Dolar/TL, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faizleri daha erken yükseltebileceğinin ve tahvil alımlarında azaltmaya yönelik birinci işaretleri vermesi akabinde yükselişini sürdürdü.

Fed kararı öncesi 8.49-8.54 bandında süreç gören dolar/TL dün 8.65 civarında günü tamamladıktan sonra gece saatlerinde 8.73’e kadar yükseldi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Bu sabaha da dolar/TL 8,70’in üzerinde başladı.

DOLAR İKİ AYIN DORUĞUNDA

Bu sabah prestijiyle global piyasalarda dolar iki ayın doruğuna yakın seyrediyor. Dolar bu tepeyi TL’ye de takviye olan ve yaklaşık bir yıl süren bedel kayıplarının akabinde görüldü. Yatırımcılar faiz artırımları için 2023’ü öngören Fed’in açıklamalarının öbür nasıl yansımalarının olacağını kestirmeye çalışıyorlar.

Dolar endeksi iki aydan uzun mühletin en yüksek düzeyi olan 92.010’u gördü ve yüzde 1.5 ile haftayı Eylül’den bu yana en yüksek kazanımla bitirmeye hazırlanıyor.

MERKEZ FAİZİ SABİT TUTTU

Merkez Bankası (TCMB) ise dün bir haftalık repo faizini beklentilere paralel olarak yüzde 19’da sabit bırakırken, enflasyon raporu iddia patikasındaki bariz düşüş sağlanana kadar para siyasetindeki mevcut sıkı duruşun kararlılıkla sürdürüleceğini belirtti.

Banka hali hazırda yüzde 17 civarındaki enflasyonun üçüncü çeyrek sonu dördüncü çeyrek başında düşüşe geçeceğini öngörüyor piyasanın enflasyonda düşüş beklentisi ise Kasım Aralık ayları olmaya devam ediyor.

TCMB’nin erken faiz indirimi beklentisinin ortadan kalkması gerektiğine ait açıklamalara karşın yatırımcılar siyasetin düşük faiz istekliliğini de göz önüne alarak kısa vadede faizlerde indirim olacağı kaygısını taşımaya devam ediyorlar. Bu da TL’de paha kaybı olarak vakit zaman fiyatlamalara yansımaya devam ediyor. Lakin TCMB bugüne kadar faiz indirimi tarafında bir adım atmış da değil.

SİNYAL GELMEDİ

Bankacılara nazaran dünkü PPK’da faiz indirim istikametinde bir sinyal yer almadı. Fakat tekrar de beklentiler TL’de besbelli kayıplar görülmemesi halinde bankanın bir an evvel indirime gideceği tarafında. Bu beklenti de siyasalların düşük faiz istekliliğinden kaynaklanıyor.

İşlemciler faiz indirim beklentilerinin Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında ağırlaştığını belirtiyorlar. Temmuz ayı için de beklenti yer alsa da dünkü PPK sonrası bu fiyatlama azalmış durumda.

AFGANİSTAN İÇİN ANLAŞTILAR ANCAK S400 SORUNU DEVAM EDİYOR

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Lideri Joe Biden, Belçika’nın başşehri Brüksel’de 14 Haziran’da düzenlenen NATO Önderler Zirvesi’nde hem ikili hem de heyetler ortası görüşme gerçekleştirmişti. İki önderde, görüşmenin olumlu bir havada geçtiğini söz etmişti.

Sullivan, Biden’ın havaalanı güvenliği için ABD’nin Türkiye’ye takviye vereceğini taahhüt ettiğini aktardı. Sullivan görüşmede, Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S 400 hava savunma sistemleri sorunu için ise şimdi bir tahlil bulunamadığını ve bahisle ilgili görüşmelerin devam edeceğini aktardı. (SOZCU.COM.TR-REUTERS)

 

Yorum Yap