Geçersiz eser ticaretinde Türkiye hissesini 3’e katladı

 Geçersiz eser ticaretinde Türkiye hissesini 3’e katladı

OECD dünyada geçersiz eser ticaretine dair son raporunu yayınladı. Rapora nazaran küresel düzmece eser ticareti 464 milyar dolara ulaştı. Bu, toplam dünya ticaretinin yüzde 2.5’ine karşılık geliyor. Çin ve Hong Kong düzmece eser ticaretinde birinci 2 ülke iken Türkiye 3’üncü sırada yer alıyor. Fakat birinci iki ülkenin uydurma eser ticaretindeki hissesi azalırken gümrük kayıtlarına nazaran Türkiye’nin düzmece eser ticaretinde son 3 yılda 3 katlık bir artış var. Araştırmada, Çin, Hong Kong, Türkiye, Singapur ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) olarak sıralanan 5 ülkenin dünyadaki korsan ve uydurma eser ihracatının yüzde 90’ını gerçekleştirdiği belirtildi.

EN ÇOK AYAKKABI

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

OECD uydurma eser ticaretinde tüm kontrollere karşın denetim sağlanamadığını vurguluyor. Araştırmada, gümrük kayıtları ve baskınlarda ele geçirilen eserler ve menşeileri baz alınıyor. Türkiye, bu gümrük bilgilerine nazaran 3 yıl evvel yüzde 4’lük hisseye sahipken, 3 yılda bunu 3’e katladı. Son bilgilere nazaran küresel geçersiz eser ticaretinde gümrük zabıtlarının yüzde 12’si adres olarak Türkiye’yi gösterir hale gelmiş durumda. Araştırma, en çok geçersiz eser ticareti yapılan eserin ayakkabı olduğunu ortaya koydu. Ayakkabıyı giysiler ve deri eserler izliyor. Geçersiz deri eserlerin üretiminde en değerli merkezlerden birinin Türkiye olduğunun da vurgulandığı araştırmada, direkt ihracatın yanı sıra Türkiye’de üretilen korsan deri eserlerin BAE üzerinden de tüm dünyaya gönderdiği söz edildi.

UYDURMA İLAÇ ARTTI

Elektronik eserlerde sahtecilik azalma gösterirken, kozmetik eserlerde, parfüm, oyuncak ve saatte artış dikkat çekiyor.

OECD, düzmece ilaç ticaretinin pandemi ile daha da arttığını vurguladığı araştırmasında bilhassa kalp ve kanser ilaçları üzere ilaçlarda sahteciliğin arttığına işaret etti.

Korsan giyside tek rakibimiz Çin

OECD araştırması geçersiz eserler içinde giysi eşyaları kategorisinde Türkiye’nin Çin’in akabinde ikinci sırada olduğunu ortaya koyuyor. Cümrük datalarına nazaran Çin korsan giysi ticaretinde yüzde 62 hisseye sahipken, Türkiye yüzde 12, Hong Kong yüzde 11 hisseye sahip. Bu üç ülkeyi, Vietnam, Bangladeş, Hindistan ve Endonezya izliyor. Türkiye’nin direkt AB ülkelerine korsan giysi ihraç ettiği üzere, Türkiye’de üretilen eserlerin Ukrayna üzerinden bölgeye reexport edildiği de belirtiliyor.

Yorum Yap