Konyaspor’dan yabancı kuralı için TFF’ye dayanak

 Konyaspor’dan yabancı kuralı için TFF’ye dayanak

Dün kuralın iptal edilmesi istikametindeki Kulüpler Birliği Vakfı ile Fenerbahçe ve Galatasaray kulüplerinin farklı ayrı müracaatları Tahkim Heyeti tarafından reddedilirken Konyaspor Kulübü Lideri Fatih Özgökçen, Futbol Federasyonu’nun kararına olumlu bulduklarını açıkladı. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Tahkim Heyeti, Türkiye Muhteşem Lig Profesyonel Futbol Kulüpleri Vakfı’nın yabancı futbolcu ve oyuncu uygunluğu ile ilgili karara yaptığı itirazı yol tarafından reddine karar verdi. Konsey ayrıyeten Galatasaray ve Fenerbahçe’nin de yabancı futbolcu ve oyuncu uygunluğu ile ilgili karara yaptığı itirazını oy birliğiyle reddetti.

İdare heyeti ile birlikte lokal ve ulusal medya temsilcileriyle bir ortaya gelen Fatih Özgökçen de 8+6 kuralı için, “Türkiye Futbol Federasyonu’nun yabancı kuralıyla alakalı aldığı kararı destekliyoruz. Lakin kulüplerin altyapısına katkı sağlayacak kimi düzenlemeler yapılabilir” dedi. Özgökçen ayrıyeten, “Altyapı olmadan yüksek maliyetli transferler yaparak kulüpleri ayakta tutamazsınız. Bu yüzden altyapıya yeni devirde büyük tartı vereceğiz. Yalnızca ülke çapındaki altyapı maçlarını izleyecek ve alt ligleri takip edecek bir takım oluşturulacak” diye konuştu.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

LİDERLER DHA’YA AÇIKLAMIŞLARDI

Geçtiğimiz günlerde Aytemiz Alanyaspor ve Antalyaspor’dan da TFF’ye takviye gelmişti. DHA’ya konuşan Antalyaspor Lideri Aziz Çetin, “Biz aslında Türk futbolculara en fazla yatırım yapan kulüplerden birisiyiz. Federasyonun bu kararını ben destekliyorum. Hem Ulusal Takım’ın kalitesinin yükselmesi, tıpkı vakitte Türk futbolcuların pahalanması; Türkiye’ye geliyorsa az sayıda kalite yabancı gelsin, yabancı çöplüğüne çevirmeyelim. Ben federasyonun kararını bu manada destekliyorum. Biz hazırlığımızı yaptık. Bizim rastgele sorunumuz yok. Federasyonumuzun almış olduğu kararı destekliyoruz” açıklamasında bulunmuştu.

Aytemiz Alanyaspor Lideri Hasan Çavuşoğlu da DHA’ya verdiği röportajda, “Aslında bu mevzuda bütün kulüpler hazırlıklı. Yani bu yeni çıkan, uygulanacak bir şey değil. Geçen sene zati gündemdeydi. Şu anda federasyonun uygulamak istediği bir yabancı kuralı var. Ben aslında bunu geçen yıl da daha evvelki yıllarda da yabancı sayısının düşmesiyle alakalı görüşümü Alanyaspor Lideri olarak belirttim. Yeniden yeniliyorum: Federasyonun aldığı kararı ben onaylıyorum. Biz geçen sene 10 oyuncuyla başlayıp, 10 oyuncuyla bitirdik. Onun için ben alanda 8 yabancı oyuncu varken 6 oyuncuyu yedek kulübesinde oturtmam” formunda yorumda bulunmuştu.

Yorum Yap