Kripto para mağdurlarından KDK’ya müracaat

 Kripto para mağdurlarından KDK’ya müracaat

Kamu Denetçiliği Kurumuna gelen bir müracaatta vatandaş, 2021 yılında arkadaşının bir internet sitesinden kripto para alıp yatırım yapabileceğini söylediğini, siteye üye olduktan sonra arkadaşının yatırım danışmanından tüyo aldığını, daima birebir kripto parayı almalarını tavsiye ettiğini belirtti.

Vatandaş, yatırdığı paranın muhakkak bir kısmını da geri çekince inancının arttığını ve birkaç arkadaşının da tıpkı sisteme üye olup yatırım yapmasına yardımcı olduğunu lakin kripto para paha kazandıktan sonra parayı çekmek istediğinde kendisinden para talep edildiğini belirtti. Müracaatçı, arkadaşlarının da hiç çekim yapmamış olmalarına karşın onlardan da para talep edildiğini, hatta para bir an evvel yatırılmadığı takdirde sitenin bakıma gireceği ve kapanacağı konusunun e-posta ile bildirildiğini söyledi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Toplumsal medyada yüzlerce Türk vatandaşının hesaplarını onaylamayarak paralarına el koyup dolandırdıklarını anladığını bildiren müracaatçı, bu sitenin hala açık olduğunu ve insanları dolandırmaya devam ettiğini kaydetti. Müracaatçı, site erişim iptali için dava açmak istediğinde evrakın siber cürümlere yönlendirildiğini, lakin yurt dışı menşeili site olduğundan rastgele bir süreç yapılamadığını tabir ederek, ilgili site hakkında gerekli süreçlerin yapılması ve kripto para sitelerinin kapatılması için Kamu Denetçiliği Kurumuna başvurdu. Şikayet başvurusunu alan Kamu Denetçiliği Kurumu, yaptığı incelemelerin akabinde başvuruyu karara bağlayacak. (İHA)

Yorum Yap