SBK, Borajet’i 3 etaplı operasyon ile ele geçirmiş

 SBK, Borajet’i 3 etaplı operasyon ile ele geçirmiş

■ Alişer DELEK

Sezgin Baran Korkmaz’ın ismi artık, medyadaki alakaları, siyasetçilere rüşvet tezleri, ABD’de 225 yıla kadar mahpusla yargılaması ve şirketlere ucuza çökmesiyle anılıyor… Ayakkabı boyacılığından, ABD’de bir ucu Mormon tarikatına üye Kingston kardeşlere, öbür ucu Ermeni Levon Termendzhyan’a uzanan bir öyküsü var. Kara para aklama tezlerinin yanı sıra BoraJet örneği süratli güçlü olmanın ve şirketleri alırken uyguladığı usullerin bir örneği.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

MEDYA İLE ALGI İDARESİ

Borajet, 2008’de Yalçın Ayaslı tarafından kuruldu. 15 Temmuz darbe teşebbüsüyle birlikte hakkında çarpıcı tezler gündeme geldi. Bugünlerde SBK’ya yakın gazetecilerin lisana getirdiği bu savlar ortasında “darbe gerçekleşseydi terörist Gülen, Borajet uçağıyla ABD’den Türkiye’ye gelecekti” bile var. Bu ve gibisi haberler Borajet’in piyasa pahasını düşürdü. THY pek çok muahedeyi tek taraflı feshetti, bankalar ticari takviyelerini çekti, pek çok uçuş iptal edildi. Hatta bir banka birebir gün içerisinde Ayaslı’dan tüm borçlarını ödemesini istedi. Ayaslı’nın ödeme için bir hafta mühlet isteği de reddedildi.

PİYASA BEDELİNİ DÜŞÜRDÜ

Tam da bu ziyanların ortasında Sezgin Baran Korkmaz, Borajet’i 2016’da satın aldı. Satıştan kısa bir müddet sonra taraflar ortasında kriz olduğu ortaya çıktı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, satıştan bir buçuk yıl sonra başlattığı soruşturma sonucunda Yalçın Ayaslı hakkında yakalama kararı çıkarıldığı (2.10.2017 tarihinde kaldırıldı) ve mal varlığı için de önlem kararı konulduğunu duyurdu. Argümana nazaran, 2016’da Borajet’in SBK Holding’e satışında usulsüzlük yapılmıştı. (Bu davada mahkeme Ayaslı dışındaki tüm bireyleri beraat ettirdi. Ayaslı yurtdışında olduğu için tabir vermediğinden kararı açıklanmadı.) Yalçın Ayaslı da, satışla ilgili “kapsamlı gasp” argümanıyla Korkmaz ve şirketi ismine ABD’nin New Hampshire eyaletinde dava açtı.

Ayaslı, SBK’yı Borajet’in piyasa bedelini düşürüp “ölü fiyata” satın almakla suçladı. Ayaslı’nın avukatlarının dilekçesinde konuta baskın, iletiyle tehdit üzere tezler var. Birinci “baskın” 25 Şubat 2017’de gerçekleşiyor. Tıpkı dilekçede SBK tarafından Ayaslı’ya atılan whatasapp iletileri da var. Kimileri şöyle: “Seni mahpusa attıracağım”, “Sen ve karın saklanacak bir yer arayacaksınız”, “Seni tüm dünyanın gözü önünde rezil edeceğim”, “Ayaslı sabırlı ol, daha fazla beklemeyeceksin…”; “FETÖ’ye yaptığın tüm bağışları göstereceğim”

KENDİ İMZASINI BİLE İNKAR ETTİ

Borajet’in satışında, satış sonrası açılan ikinci dava sırasında Sezgin Baran Korkmaz’ın ve kendisine yakın medyanın Ayaslı hakkındaki tezleri daima FETÖ ilişkisi olduğu tarafındaydı. Ayaslı hakkında FETÖ soruşturması başlatıldı. Soruşturmayı başlatan müracaatın altındaki imza da Sezgin Baran Korkmaz’a ilişkin. Bu savlar üzerine açılan bir dava yok soruşturma ise devam ediyor.

Hengameler sürerken, SBK, ABD’de bulunan Ayaslı ile FETÖ tartışması yaşıyor. Görüşmede Ayaslı, Korkmaz’ı kızgınlıkla kendisini FETÖ’cü ilan etmekle suçlarken, Korkmaz buna karşılık olarak “ben hiçbir vakit sizin için FETÖ’cü demedim” sözünü kullanıyor. Yani Korkmaz, bildirisinde kendini yalanlıyor.

Süleyman Soylu

Soylu’ya Borajet uçağını Söğüt Havacılık yollamış

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu için kara para aklama suçlamasıyla Avusturya’da tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz’ın uçağını 2017’de kullandığı tezi yapıldı. Bakanlık uçağın kullanıldığını doğruladı. Açıklamasında ise kiralamanın Söğüt Havacılık A.Ş.’den yapıldığı, şirketin elinde ‘uçak kalmaması’ nedeniyle, şirketin Korkmaz’a ilişkin olan Borajet’ten kiralama yaptığı belirtildi. Kiralamaya ait fatura da paylaşıldı. Faturanın Bakan Soylu’nun sahibi olduğu Engin Sigorta’ya kesildiği ve kiralama bedelinin 165 bin 808 TL (44 bin dolar) olduğu görüldü. Bakanlık, “Seçim sürecinde 12,5 saatlik yurt içi uçuş gerçekleşmiştir” dedi.

SÜRATLE YÜKSELEN SBK ARTIK AVUSTURYA’DA CEZAEVİNDE
Sezgin Baran Korkmaz, son 5 yılda üst üste aldığı şirketlerle ismini duyurdu. Lakin hakkında ABD’den gönderilen 132 milyon dolarlık kara parayı akladığı savıyla ilgili soruşturma açılınca yurt dışına kaçtı. Geçen hafta Avusturya’da tutuklandı. ABD’ye iadesiyle kararı bekliyor.

Yorum Yap