Sezgin Baran Korkmaz masaj salonunda yakalanmış

 Sezgin Baran Korkmaz masaj salonunda yakalanmış

SBK Holding İdare Şurası Lideri Sezgin Baran Korkmaz’ı, ABD’nin isteği üzerine Güney ve Üst Avusturya’nın Gmunden polisi operasyonla yakaladı.

Yakalandığında bir sauna-masaj salonundaydı. İltica talep etmedi. Viyana’da da kara para aklama teşebbüsü argümanları olduğu için Viyana’ya getirildi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

LÜKSEMBURG’DA ŞİRKET, VİYANA’DA VAKIF

Viyana, Lüksemburg, Wels üçgeninde dolaşan Sezgin Baran Korkmaz’ın, yaklaşık 7 aydır hangi pasaportla buralarda kalabildiği şimdi bilinmiyor. Lüksemburg’da üç farklı şirketi olan Korkmaz’ın, ayrıyeten Viyana’da da yatırımlar yapmak istediği, bu gayeyle Vakıf – Şirket gibisi bir yapı oluşturmaya çalıştığı, birtakım yatırımları için Türk iş insanlarıyla buluştuğu, kara para aklama teşebbüsü olduğu öne sürülüyor.

Bir kaç kere Viyana’ya gelen Korkmaz’ın, dinlenmemek için sık sık telefon değiştirmesine karşın uzun müddettir izlendiği ortaya çıktı. Lüksemburg’dan çıkan ve Viyana ile Salzburg ortasındaki bölge olan Wels yakınlarına geçen Korkmaz için burada operasyon hazırlığı yapıldı.

İŞTE, OPERASYONUN AVRUPA AYAĞI

Operasyon süreci şöyle başladı;

1) HUKUKÎ ALTYAPI HAZIRLIĞI: ABD milletlerarası yakalama kararı çıkardı ve Avusturya ile ortasındaki “ceza davaları ile ekonomik hatalarda isimli yardımlaşmaya” ait 1995 tarihli muahedeyi yeniledi. Mutabakata, online tabir alabilme, online karşılıklı bilgi alışverişi, banka kabahatleri ve finansal hatalarla ilgili bilgi değiş – tokuşu kısımları eklendi. Avusturya hükümeti de Sezgin Baran Korkmaz, Viyana’da mahkemeye çıkmadan evvel bunu yayınladı.

2) POLİSE, OPERASYON TALİMATI: ABD ile Avusturya, bir yandan “muhtemel bir iade, iade olmazsa online olarak söz alınması için” bu hazırlıkları yaparken, Wels Kasabası yakınlarındaki Gmunden Polisi’ne operasyon talimatı gitti. Avusturya’nın en güneyindeki ormanlık bölge olan Gmunden ve etrafı polisi, Sezgin Baran Korkmaz’ı yakaladı.

3) TESLİM OLMADI: Birtakım argümanlardaki üzere Korkmaz kendisi teslim olmadı. Hatta kendinden o kadar emindi ki, bir sauna- masaj salonuna girdiğinde polis baskın yaptı.

4) “ABD İSMİNE YAKALADIK” DEDİLER: Sezgin Baran Korkmaz’a, ABD’nin milletlerarası yakalanma talebi nedeniyle gözaltına alındığı bilgisi verildi, kelepçelendi. Korkmaz’ın hangi pasaportu taşıdığı ya da Lüksemburg, Avusturya, İsviçre oturumu olup olmadığı bilinmiyor. Korkmaz’ın, AB kanunları gereği o anda iltica talep hakkı bulunuyordu. Bunu kullanmadı.

5) İLTİCA HAKKI, PASAPORTA BAĞLI: Mahkemede, ABD’nin talebi yüzüne okununca da iltica talebinde bulunmadı. Avukatları da bunu istemedi. Bu durum, oturum statüsünün ya da diğer vatandaşlığının olabileceği biçiminde yorumlandı. Öteki bir yorum da, ABD’nin iadesine karşı, iltica talebinin işe yaramayacağı, Türkiye’nin iade talebine karşı “bu talebin son deva olarak“ kullanılacağı şeklinde…

Avusturya’nın Gmunden polisi, Sezgin Baran Korkmaz’ı yakaladı. Korkmaz, kelepçelendi ve gözaltına alındı. Hala Viyana’da bu binada gözaltında tutuluyor.

Yorum Yap