Son 6 yılda 18 bin 196 terörist etkisiz hale getirildi

 Son 6 yılda 18 bin 196 terörist etkisiz hale getirildi

Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Bakan Akar, dün beraberinde Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Kumandanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile seri üretim sınırından çıkan birinci ulusal Atmaca güdümlü füzesinin test atışını takip etti. Ulusal gemi TCG Kınalıada korvetinden yapılan ve muvaffakiyetle tamamlanan atışın akabinde Akar, gemi işçisi ile bir ortaya geldi. Türkiyenin genişleyen tesir ve ilgi alanına vurgu yapan Bakan Akar, “Proaktif çalışmalarla tüm mümkün risk, tehdit ve tehlikelere karşı sorumluluklarımızı yerine getirdik, önlemlerimizi aldık, almaya devam ediyoruz” dedi.

5 YIL İÇİNDE 13 BÜYÜK ÇAPLI HAREKAT

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

TSK’nın vazifelerini hukuk çerçevesinde, şeffaf bir halde yapmayı sürdürdüğünü lisana getiren Bakan Akar, “Kara Kuvvetlerimizde bundan evvel 2 komando tugayımız vardı, şu anda 17 komando tugayımız var. 17’si de yurt içinde ve hudut ötesinde angaje durumda. Yalnızca kendi hak, alaka ve menfaatlerimizi korumak ve kollamak için değil, dost ve kardeşlerimizin hak ve hukukunu korumak için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve bünyesindeki Kara Kuvvetleri tarafından 5 yıl içinde 13 büyük çaplı harekat başarılı bir biçimde gerçekleştirildi. Kara Kuvvetlerimiz ulu tarihine bu 13 harekatın muvaffakiyetini yazdırmış bulunuyor” diye konuştu.

‘TAVİZ VERMEMİZ KELAM KONUSU DEĞİL’

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın faaliyetlerine de değinen Bakan Akar, “Deniz Kuvvetlerimiz son 20 yıldaki faaliyetlerinin doruğuna çıkmış durumda. 2020de 200 bin saat seyir/yıl gerçekleştirmek suretiyle büyük bir muvaffakiyet sağladı. 2016 ve 2015 ile kıyasladığımızda yüzde 94lük bir artış göstermektedir. Güç Bakanlığımızın sondaj ve arama gemilerimize refakat ve muhafaza vazifelerinin yanı sıra tatbikatlar ve Libya’daki vazifemiz dahil ağır bir tempo içinde büyük bir muvaffakiyetle bu faaliyetleri sürdürmektesiniz. Denizlerde, milletlerarası sularda, karasularımızda hak, alaka ve menfaatlerimizi korumakta, kollamakta kararlıyız. Bundan taviz vermemiz kelam konusu değil” değerlendirmesinde bulundu.

‘TERÖRÜ BİTİRMEKTE KARARLIYIZ’

Hava Kuvvetleri’nin faaliyetlerini fedakarca yerine getirdiğini belirten Bakan Akar, “Geçmişteki oranlara nazaran bakıldığında bir pilotumuz beş pilotun işini yapıyor, başarılarına muvaffakiyet katıyor, Hava Kuvvetlerimizin ulu tarihine altın harflerle yeni sayfalar ek etmeye devam ediyor. Hava Kuvvetlerimiz değerli, ağır vazifeleri muvaffakiyetle yerine getirmeyi sürdürüyor. Bunlarla birlikte terörle uğraş harekatımız ağır bir biçimde devam ediyor. Terörü bitirmekte kararlıyız. Irakın kuzeyine yuvalanan teröristlerin etkisiz hale getirilmesi için gayretimiz en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar devam edecek. 24 Temmuz 2015ten itibaren terörle uğraşımız ağırlaştı, bugüne kadar da artan bir tempoda aralıksız devam ediyor. O günden bugüne kadar baktığınızda 18 bin 196 terörist etkisiz hale getirildi. Oradaki barınak, sığınaklarına, mağaralarına, tüm inlerine girildi, girilmeye devam ediyor. Bu terör belasından asil milletimizi kurtaracak, hudutlarımızın halkımızın güvenliğini sağlayacağız. Mehmetçiğin nefesi teröristlerin enselerinde. Nereye kaçarlarsa kaçsınlar peşlerindeyiz. Onlar için tek çıkar yol adalete sığınmaktır” tabirini kullandı.

‘ATMACA İYİ OLSUN’

Seri üretim çizgisinden çıkan birinci ulusal Atmaca güdümlü füzesinin test atışının muvaffakiyetle gerçekleştirildiğini de belirten Bakan Akar, “Atmaca, Deniz Kuvvetlerimize iyi uğurlu olsun” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğanın liderliği, teşviki ve dayanağıyla savunma endüstride yerlilik ve ulusallık oranının yüzde 70leri geçtiğini vurgulayan Bakan Akar, “Daha gideceğimiz çok yol var. Çetin bir uğraş içindeyiz. Bunu da aksaksız sürdürmek zorundayız” diye konuştu.

‘CİN ŞİŞEDEN ÇIKTI’

Savunma endüstrideki ulusallaşma faaliyetlerine yönelik ‘Cin şişeden çıktı’ değerlendirmesinde bulunan Bakan Akar, “Herhangi bir formda bunu yapamayız üzere bir duyguya, kanıya yaklaşıma yer yok. Elimizden geldiğince gece-gündüz çalışacağız ve gereksinimlerimizin tamamını yerli ve ulusal olarak başarmak için uğraş göstereceğiz” sözlerini kullandı.

Yorum Yap