Virüs korkusu diş sıhhatinizi bozmasın

 Virüs korkusu diş sıhhatinizi bozmasın

Bu yüzden diş sıkıntılarının arttığını belirten Harun Erol, ‘Pandemide gerek hastalarımızın gerekse kendi ve çalışan işçimizin sıhhati açısından radikal tahliller üretmeye bakanlık ve ulusal, milletlerarası meslek örgüt teklifleri doğrultusunda değişimler yaptık’ dedi ve bu bahiste şu bilgileri verdi…

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Dr. Harun Erol

ÇOK TARAFLI TEDBİRLER ALDIK

Bizler geçmişten bu yana bulaşıcı hastalıklarla meslek hayatımızda karşı karşıya kaldık. Covid-19 pandemisi ortaya çıkmadan da bu tip tedbirleri yüksek dereceli alırken Covid-19’la birlikte sorumluluklarımız arttı. Hastalarımızın diş tedavilerini inançla gerçekleştirebilmeleri ismine çok istikametli tedbirler aldık. Bu tedbirlerin birincisi tıbbi anamnezin genişletilmesine yönelik olmuştur. Hastalarımızdan aldığımız tıbbi geçmiş formlarına kesinlikle Covid-19’a yönelik tarama soruları da ekledik. Kuşkulu gördüğümüz bütün hastalarımızı test için yönlendiriyoruz.

NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Tedavi için uygun bulunan tüm hastalarımız için bekleme odalarını toplumsal ara kurallarına uygun bir formda düzenlendik. Hastalarımızın tedavilerine gereken önlemleri alarak, mümkünse tek başlarına gelmelerini öneriyoruz. Tedavi mühletince bütün hastalarımız için muayene odasının havalandırılmış ve bütün yüzeylerin dezenfekte edilmiş olmasına dikkat ediyoruz. Doktor ve yardımcı işçi olarak kesinlikle filtreli maske tercih ediyor uzun kollu cerrahi önlük ve siperlik kullanıyoruz. Her hastadan evvel ve hastadan sonra el yıkama kurallarına dikkat ediyor ve alkol bazlı el dezenfektan solüsyon kullanımını önemsiyoruz. Süreç öncesi oral aerosollerdeki mikroorganizma oranının azalması ismine hastalarımıza  ağız çalkalama suyu kullandırıyoruz.

TEDAVİNİZİ AKSATMAYIN

Aldığımız tedbirlerle hastalarımız tedavilerini inançla gerçekleştirebiliyor. Hastalarımıza tedavilerini aksatmamalarını tavsiye ediyorum. Zira ağız içinde bulunan diş eksikliği, çürük, diş eti hastalığı aksatıldığı takdirde geri dönüşü olmayan ve genel sıhhati etkileyebilecek sonuçlara yol açabilir. Covid 19’un ağız diş sıhhatinizi bozmasına müsaade vermeyin.

Gerekli tedbirleri alarak, diş tedavisine gidin. Ayrıyeten günde iki sefer diş fırçalamak, diş ipi ve ağız gargaraları kullanmak ağız sıhhatinin vazgeçilmezlerindendir. Bu rutin bakımları sakın ihmal etmeyin. Yarım kalmış diş tedavileri olan hastaların ise; yapışkan besinlerden uzak durmaları ve dişlerin ya da süreksiz dolguların kırılmasına sebebiyet verebilecek sert besinlerden kaçınmaları gerekir. Şikayetinizin acil olduğunu düşünüyorsanız doktorunuzla irtibata geçin. Şiddetli ağrı durumlarında, bunu konutta halk ortasında bilinen yollarla çözmeye çalışmayın.

Yorum Yap