Yüksek yargı taşınıyor

 Yüksek yargı taşınıyor

Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu’nun 22 Haziran tarihli kararında, Yargıtay’ın yeni hizmet binası inşaatının kesintisiz devam ettiği, temmuz ayı itibarıyla da başkanlığa teslim edileceği kaydedildi.

Hazırlıkların buna nazaran yapıldığı belirtilirken, Yargıtay dairelerinin mevcut iş yüküyle birlikte üye ve tetkik hakimi sayılarındaki farklılıkların, emek ve performans kaybına neden olduğu gibi kaynakların aktif kullanılmasına da mani oluşturduğu değerlendirmesi yapıldı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Tıpkı işe farklı dairelerin bakması nedeniyle kararlar ortasında farklılıklar olabildiği belirtilerek, “Bu nedenle sık sık içtihadı birleştirme yoluna gidilmesi gerektiği üzere ayrıyeten Anayasa Mahkemesi de hak ihlali kararları verebilmektedir” denildi.

BUGÜNE KADAR 13 DAİRE KAPATILDI

Öte yandan Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu’nun 22 Haziran tarihli kararıyla 1 hukuk dairesi daha kapatıldı. Bu kararla yasal düzenlemenin yürürlüğe girdiği 23 Temmuz 2016 tarihinden bugüne 13 daire kapatılmış oldu. Yargıtay’daki yasal düzenleme kapsamında bugüne kadar 3’üncü, 13’üncü, 17’nci, 18’inci, 20’nci ceza ve 13’üncü, 16’ncı, 17’nci, 19’uncu, 20’nci, 21’inci, 22’nci, 23’üncü hukuk daireleri kapatılmıştı.

Yorum Yap