Yüzer LNG santrali, soru işaretleriyle misyona başladı

 Yüzer LNG santrali, soru işaretleriyle misyona başladı

Türkiye‘nin birinci yüzer LNG depolama ve gazlaştırma gemisi Ertuğrul Gazi, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı merasimle Hatay’da faaliyete geçti. Lakin, boru sınırlarına bağımlılığı azaltmak ve daha ucuza doğalgaz almak maksadıyla Türkiye’nin son yıllarda yatırımını artırdığı LNG santralleri üzerindeki soru işaretleri büyüyor.

GÜVENLİK TELAŞLARI ARTTI

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Küresel Energy Monitor-GEM (Küresel Güç Takipçisi) tarafından yayınlanan rapora nazaran iklim, güvenlik ve fizibilite telaşlarıyla en az 26 LNG ihracat terminali projesi zorluk yaşıyor. En son, Fransız güç devi Total’in Mozambik’teki LNG terminali, isyancıların saldırısına uğramış ve tesise büyük ziyan vermişti. Ayrıyeten finans kuruluşları LNG projelerine soğuk yaklaşıyor.

2025 sonrası LNG ticareti gerileyecek

ABD ve Avrupa’da yatırımcılar, etrafa verdiği ziyan nedeniyle LNG projelerine finansman bulmakta meşakkat çekiyor. Avrupa’da LNG’nin en değerli iklim meselelerinden biri olduğu tabir ediliyor. Milletlerarası Güç Ajansı tarafından belirlenen 2050 net sıfır senaryosu, bölgeler ortası LNG ticaretinin 2025 yılı prestijiyle süratle düşmesini gerektiriyor.

Yorum Yap