BRENT PETROLÜN VARİL DEĞERİ 71,68 DOLAR

 BRENT PETROLÜN VARİL DEĞERİ 71,68 DOLAR

Koronavirüs delta varyantı, Çin ekonomisinin güçlenmesin Meksika Körfezi’ndeki kasırga petrol varil fiyatlarını arttırdı. Brent petrol varil fiyatı 71,68 dolardan işlem görüyor. 

Cuma günü 71,17 dolara kadar düşen Brent petrolün varil fiyatı, günü 72,70 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varili, bugün saat 09.22 itibarıyla kapanışa göre yüzde 1,40 azalışla 71,68 dolardan işlem gördü. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 68,36 dolardan alıcı buldu.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Önceki hafta yüzde 9’a yakın düşüş kaydeden petrol fiyatları, geçen hafta cuma gününe kadar ise yüzde 9’a yakın yükseldi.

DELTA VARYANTI PİYASALARDA TEHTİD UNSURU

Koronavirüs salgınında delta varyantının, ekonomik toparlanmayı olumsuz etkileyebileceği endişesi hala piyasalarda bir risk unsuru olarak algılanmaya devam ediyor.

ÇİN EKONOMİSİ NORMALE DÖNMEYE BAŞLADI FİYATLAR ARTTI

Ancak son günlerde Çin ekonomisinin normale dönmeye başladığına ilişkin haberler, petrol fiyatlarını yukarı yönlü destekliyor.

KASIRGA ENDİŞESİ FİYATLARI YÜKSELTİYOR

Ayrıca Meksika Körfezi’ndeki petrol üretim alanlarının kasırga endişesiyle boşaltılması da petrol fiyatlarını yükseltiyor.

ABD’DE SONDAJ KULE SAYISI 5 ADET ARTTI

Öte yandan, petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayınladığı haftalık verilere göre, ABD’deki petrol sondaj kulesi sayısı 21-27 Ağustos döneminde, bir önceki haftaya göre 5 adet artarak 410’a yükseldi. Ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı son 1 yılda ise toplam 230 arttı.

Brent petrolde teknik olarak 71,80 ile 71,93 dolar aralığının direnç, 70,90 ile 70,82 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği ifade ediliyor.

Kaynak: ensonhaber.com 

Yorum Yap
Yapılan Yorumlar
1
 • EKONOMİ GÜNDEMİ EYLÜL AYINDA YOĞUN OLACAK – DAHA NET YOK
  EKONOMİ GÜNDEMİ EYLÜL AYINDA YOĞUN OLACAK – DAHA NET YOK
  Konu Sahibi
  ziyaretci
  10 ay önce

  […] diğer veri ise enflasyon rakamları olacak. TÜİK, 3 Eylül Cuma günü ağustos ayına ilişkin tüketici fiyat endeksi ile yurt içi üretici fiyat endeksini kamuoyuna duyuracak. Tüketici fiyat endeksi […]

  Cevapla
  3