Fransa’da 2 çocuğa cinsel istismarda bulunan rahip hakkında soruşturma açıldı

 Fransa’da 2 çocuğa cinsel istismarda bulunan rahip hakkında soruşturma açıldı

Fransa’da Reims Savcısı Matthieu Bourrette, 2 kişinin, çocukluk yaşlarında aynı rahip tarafından 1990’lı yılların sonunda cinsel saldırıya maruz kaldığı gerekçesiyle 21 Ekim’de elektronik posta yoluyla şikayette bulunduğunu açıkladı.

Bourrette, bu kişilerden birinin 1996-1999 döneminde birçok kez cinsel saldırıya maruz kaldığını bildirdiğini söyledi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Bu kişilerin, ifadelerinin alınmasını istediğini aktaran Bourrette, rahip hakkında ‘çocuklara cinsel saldırıda bulunduğu gerekçesiyle’ soruşturma açıldığını belirtti.

216 BİN ÇOCUK CİNSEL İSTİSMARA MARUZ KALDI

Kiliselerde Cinsel İstismar Bağımsız Komisyonunun (CIASE) 5 Ekim’de açıkladığı raporda, kiliselerde 1950’den bu yana 216 bin çocuğun cinsel istismara maruz kaldığı belirtilmişti.

Katolik Kilisesine bağlı özel okullarda ve kurumlarda çalışanlar tarafından gerçekleştirilen cinsel istismar vakaları eklendiğinde bu sayının 330 bine ulaştığı kaydedilen raporda, kiliselerde cinsel istismarın ‘sistematik bir olgu’ olduğuna işaret edilmişti.

KATOLİK KİLİSELERİN ÖNLEM ALMADIĞI VURGUSU

CIASE Başkanı Jean-Marc Sauve, yaptığı açıklamada, Katolik Kilisesinin cinsel istismar olaylarına karşı gerekli önlemleri almadığını vurgulayarak bu kurumu sorumluluk almaya çağırmıştı.

Yorum Yap