İNTERNET ÜZERİNDEN SİPARİŞİ VERME ORANI YÜKSELDİ

 İNTERNET ÜZERİNDEN SİPARİŞİ VERME ORANI YÜKSELDİ

TÜİK, yayınladığı “Hanehalkı Bilişim Teknolojileri (BT) Kullanım Araştırması” sonuçlarına göre internet üzerinden mal veya hizmet siparişi verme ya da satma oranı yüzde 44,3 oldu. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2021 yılına ait Hanehalkı Bilişim Teknolojileri (BT) Kullanım Araştırması” sonuçlarını yayınladı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

İnternet üzerinden özel kullanım amacıyla mal veya hizmet siparişi veren ya da satın alan 16-74 yaş grubundaki bireylerin oranı 2021 yılında yüzde 44,3 olarak gözlenirken önceki yıl yüzde 36,5 idi.

EN ÇOK SİPARİŞ VEREN KİTLE ERKEKLER

Cinsiyete göre İnternet üzerinden mal veya hizmet siparişi verme ya da satın alma oranı erkeklerde yüzde 48,3 iken kadınlarda yüzde 40,3 oldu. Bu oran, bir önceki yıl sırası ile yüzde 40,2 ve yüzde 32,7 olarak gözlenmişti.

İnternet üzerinden mal veya hizmet satın alan ya da sipariş veren bireyler mal veya hizmet satın alma ya da sipariş verme zamanlarına göre incelendiğinde yüzde 32,4’ünün son üç ay içinde (2021 yılı ilk üç ayı) alışveriş yaptığı görüldü. Bu oran geçen yılın aynı döneminde yüzde 23,9’du.

EN FAZLA YÜZDE 70 İLE GİYİM SATIN ALINDI

İnternet üzerinden 2021 yılının ilk üç ayı içerisinde mal siparişi veren ya da satın alan bireylerin yüzde 70,7’si giyim, ayakkabı ve aksesuar satın aldı. Bunu yüzde 40,8 ile lokantalardan, fast food zincirlerinden, catering şirketlerinden yapılan teslimatlar, yüzde 33,4 ile gıda ürünleri, yüzde 28,7 ile kozmetik, güzellik ve sağlık ürünleri, yüzde 27,7 ile basılı kitap, dergi, gazete ve yüzde 27,6 ile temizlik ürünleri, kişisel bakım malzemeleri takip etti.

İnternet üzerinden en fazla sipariş verilen ya da satın alınan mal türleri erkeklerde; yüzde 64,1 ile giyim, ayakkabı ve aksesuar, yüzde 42,7 ile lokantalardan, fast food zincirlerinden, catering şirketlerinden yapılan teslimatlar ve yüzde 33,4 ile gıda ürünleri iken kadınlarda yüzde 77,8 ile giyim, ayakkabı ve aksesuar, yüzde 40,6 ile kozmetik, güzellik ve sağlık ürünleri ve yüzde 38,8 ile lokantalardan, fast food zincirlerinden, catering şirketlerinden yapılan teslimatlar oldu.

Kaynak: ensonhaber.com

Yorum Yap
Yapılan Yorumlar
1
 • TSK’YA “DERMAN” GELİYOR – DAHA NET YOK
  TSK’YA “DERMAN” GELİYOR – DAHA NET YOK
  Konu Sahibi
  ziyaretci
  10 ay önce

  […] KOCAELİ İHRACAT REKORUNA HAZIR Demet Akalın müjdeyi verdi! Fatma teyze evine kavuşuyor İNTERNET ÜZERİNDEN SİPARİŞİ VERME ORANI YÜKSELDİ Enis Arıkan koronavirüse yakalandı Son dakika haberi – Rıza Çalımbay: Gol […]

  Cevapla
  2