Rusya’nın kapıları açması can simidi olacak

 Rusya’nın kapıları açması can simidi olacak

İsmail AKIN

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 
Mustafa SARIİPEK

Latif SANSÜR

Rusya ile Türkiye ortasında pandemi önlemleri kapsamında geçen nisan ayının başından bu yana uygulanan uçuş kısıtlamasının 22 Haziran tarihi prestijiyle kaldırılacağının açıklanması turizmcileri sevindirdi. Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova’nın açıklamasının akabinde konuşan turizmciler, bu gelişmenin bölüme can simidi olacağı görüşünde ve dönemin yarısını kurtarabileceklerini umuyorlar. Turizmciler son gelişmeyle ilgili görüşlerini SÖZCÜ’ye açıkladı.

Burhan Sili

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) İdare Konseyi Üyesi Burhan Sili, “Rusya’dan uçuşların başlayacak olması tüm turizmciler için son derece sevindirici bir haber. İnançlı turizm sertifikasyonu, aşılamanın artması, düşen hadise sayıları ve Antalya’ya gelen Rus heyetinin incelemeleri sonucunda bu karar alındı” dedi.

Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Lideri Bülent Bülbüloğlu da, “İlk gelecek kafileler Moskova’dan olur. Öbür kentlerin devreye girmesiyle temmuzda önemli bir uçak sayısıyla Ruslar gelmeye başlayacak. Çok kâfi değil fakat onlar da şu anda uçaklar ve slotları devreye sokmaya çalışıyorlar. Çok sevindirici, umutlandık” diye konuştu.

TESİSLER TEKRAR AÇILACAK BEŞERLER İŞLERİNE DÖNECEK

Profesyonel Otel yöneticileri Derneği (POYD) Lideri Ülkay Atmaca, karar sonrası Rusya’da arama motorlarında Türkiye’ye yönelik aramalarda önemli artış olduğunu vurguladı. 2019’un Ekim ayından beri açık olmayan, iş yapamayan otellerin olduğunu aktaran Atmaca, “Tesislerin tekrar açılması, insanların işinin başına dönmesi en büyük hayalimizdi. Bu da yavaş yavaş oluyor” dedi.