Salgın sürecinde bir ayda 129 milyar maske tüketildi

 Salgın sürecinde bir ayda 129 milyar maske tüketildi

Dünyayı iki yıla yakın süredir etkileyen Kovid-19 ile maske ve eldiven kullanımı artarken, araştırmalara yansıyan rakamlar da çevre sağlığının korunmasının önemini ortaya koydu.

Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ceylan, Kovid-19 salgını ile kullanımı artan hijyen malzemelerinin çevre kirliliğine etkilerini değerlendirdi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Yıllarca insanoğlunun doğayı fütursuzca kullandığını ve karbon emisyonunun çok yükseldiğini belirten Ceylan, bunun iklim değişikliği krizine neden olduğunu ve etkilerinin negatif karbon emisyonu ile azaltılabileceğini vurguladı.

Dünyanın salgınlarla yaşamaya alışması ve atıkların doğru yönetilmesi gerektiğini dile getiren Ceylan, ifadelerini kullandı.

”DAHA AZ PAKETLENMİŞ GIDA SATIN ALINMALI”

Prof. Dr. Ceylan, Kovid-19 döneminde alışveriş alışkanlıklarının değiştiğini, plastik kullanımının çok arttığını, bunun önüne geçmek için dönüştürebilir plastiklerin üretiminin hızlandırılması gerektiğini vurgulayarak, “Artık ‘çevre bilinçli tüketici’, ‘yeşil tüketici’, ‘eko tüketici’ şeklinde çok yeni kavramlar oluştu. Bunlar çok değerli kavramlar. Herkesin çevre için son derece dikkatli olması gerekiyor. Artık tüketiciler, enerji tasarrufu sağlayan ürünler alıyor, bu yaygınlaşmalı. Daha az paketlenmiş gıda satın alınmalı.” diye konuştu.

”BİR AYDA 129 MİLYAR MASKE TÜKETİLDİ”

Zeynep Ceylan, Environmental Science and Technology’de (Çevresel Bilim ve Teknoloji) yayınlanan makaleler ile Environmental Science and Pollution Research (Çevresel Bilim ve Kirlilik Araştırması) verilerinin, dünyanın Kovid-19 salgınına hazırlıksız yakalandığını ortaya koyduğunu belirtti.
Prof. Dr. Ceylan şunları kaydetti:

KİRLİ MASKELER KATLANARAK ÇÖPE ATILMALI

Dışarda çıkartılan kirli maskeler katlanarak çöpe atılmalı

Yorum Yap