Türk dostu Yunan sanatçı Theodorakis, son yolculuğuna uğurlandı

 Türk dostu Yunan sanatçı Theodorakis, son yolculuğuna uğurlandı

Türk ve Yunan toplumları arasında yakın ilişkilere önem veren, bunun için Türkiye’den bazı aydın ve sanatçılarla birlikte Türk-Yunan Dostluğu Derneği’ni de kuran besteci, aktivist ve politikacı Mikis Theodorakis’in cenaze törenine, Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu, Başbakan Kiryakos Miçotakis, bazı siyasi parti liderleri ile aile yakınları ve sevenleri katıldı.

Sanatçının cenazesi, kendi vasiyeti üzerine, Girit’teki aile mezarlığına, annesi, babası ve erkek kardeşinin yanına defnedildi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

MİÇOTAKİS, TÖRENDE TABUTUNU ÖPTÜ

Kilisedeki dini törenin ardından açıklama yapan Miçotakis, Theodorakis’in eserlerinin ölümsüz olduğunu ve şarkılarının gelecek nesiller tarafından söylenmeye devam edeceğini belirtti.

Miçotakis’in, Theodorakis’in tabutunu öpmesi de dikkat çekti.

“ZORBA” MÜZİĞİ İLE SİRTAKİYİ DÜNYAYA DUYURDU

Mikis Theodorakis, 2 Eylül’de Atina’daki evinde 96 yaşında hayatını kaybetmişti.

1964 yapımı sinema filmi “Zorba” için yaptığı müzikle “Sirtaki” dansını dünyaya duyuran sanatçı, 29 Temmuz 1925’te Sakız Adası’nda dünyaya geldi.

TÜRK-YUNAN DOSTLUĞU DERNEĞİ’Nİ KURDU

Babası Giritli Yorgos Theodorakis, annesi Çeşme-Urla doğumlu Aspasia Pulaki olan sanatçı, Zülfü Livaneli, Aziz Nesin ve Yaşar Kemal gibi sanatçılarla 1986’da Türk-Yunan Dostluk Derneğini kurdu.

Aynı dönemde İstanbul’da verdiği konserlerle de büyük ilgi toplayan Theodorakis, 1000 dolayında şarkı, çok sayıda klasik müzik eseri yazdı ve besteledi. Aynı zamanda birçok tragedya ve modern tiyatro oyununun ve sinema filminin müziğini yaptı.

Yorum Yap