ZEYNEP FATMA ZOR; KÖK HÜCRE TEDAVİSİ HAKKINDA DETAYLI BİLGİ

 ZEYNEP FATMA ZOR; KÖK HÜCRE TEDAVİSİ HAKKINDA DETAYLI BİLGİ

 

 

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Sağlıklı Dişler için Hangi Kurallara Uyulmalı, Diş ve Ağız sağlığı için Önemli Olan detaylar Nelerdir; 

Zeynep Fatma ZOR Anlatıyor…

KÖK HÜCRE NASIL ELDE EDİLİR?

Vücutta kemik iliğinde, kanda, yağ dokusunda, kalpte, böbrekte, karaciğerde, beyinde, dişte, pankreasta, akciğerde, over ve testislerde hatta göbek kordonunda kök hücreler bulunmuştur. Ancak kök hücrenin en yoğun olarak bulunduğu yer kemik iliğidir. Kemik iliğinden kök hücre alınması anestezi altında yapılır. Kandan da alınabilir kök hücreler ancak dolaşımdaki kan, kemik iliğine göre daha az sayıda kök hücre bulundurur. Bununla beraber, yağ hücrelerinin içinde de kök hücreler vardır. Yağdan kök hücre elde etme çok daha kolay ve daha az invaziv bir yöntemdir. Yine ufak bir anestezi altında göbekten veya kalçadan liposuction yöntemiyle alınan yağ hücreleri ayrıştırılarak kök hücre elde edilir.

 

 

KÖK HÜCRELER HANGİ DURUMLARDA KULLANILIR?

Kök hücre tedavileri şu an pek çok hastalığın tedavisinde ve estetik amaçlı olarak kullanılmaktadırlar. Estetik amaçlı olarak yüz germe, cilt gençleştirme, kırışıklıkların giderilmesi, saç çoğaltma, dudak şekillendirme, dolgunlaştırma işlemlerinde kullanılmakta ve oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır. Bununla beraber kireçlenme, eklem ve kıkırdak tedavileri, kırık tedavisi, yanık ve yara tedavisi, diyabetik ayak tedavisi, iyileşmeyen yaraların tedavisi, romatizmal hastalıklar, varisler, omurga-disk problemleri gibi pek çok farklı durumda kullanılmaktadır. Özellikle ortopedide ve hematolojide sıklıkla kullanılan bir tedavi yöntemidir.

 

 DİŞ TEDAVİLERİNDE VE ÇENE CERRAHİSİ İÇİNDE KÖK HÜCRELER KULLANILIYOR MU?

Kök hücre tedavileri henüz çok yeni tedavilerdir ve daha uzun araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak kullanıldığı durumlarda işe yarar sonuçlar alınmaktadır. Mesela çene ekleminde problem olan, ağız açma-kapama problemleri olan hastalarda, sinir iyileşmelerinde, çene kemiğinde iyileşme problemleri olan hastalarda, trigeminal nevralji dediğimiz sinir ağrılarında, implant etrafındaki kemik iyileşmelerinde kullanılıp başarılı sonuçlar alınmaktadır. Kemoterapi-radyoterapi görmüş, çene kemiğinde bu yüzden iyileşme problemleri olan hastalarda da kemik iyileşmesini desteklemek için kullanılmakta ve başarılı sonuçlar alınmaktadır. Diş dokularının içinde de kök hücreler bulunmaktadır. Onlardan da kök hücreler elde edilip pek çok farklı alanda kullanımı ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.

 

 

KÖK HÜCRE TEDAVİLERİ PAHALI MIDIR? 

Evet, kullanıldığı alana göre değişmekle beraber kısmen pahalı tedaviler olduğu söylenebilir. Örneğin, estetik amaçlı yapılan botoks dolgu uygulamalarına göre daha yüksek fiyatlar bildirilmektedir. Ancak şurası da bir gerçek ki kişinin kendi dokusundan alınan her türlü hücre ve doku ile pek çok farklı tedavi çok daha başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Alerjik reaksiyon, doku uyuşmazlığı, bağışıklık sistemine ait yabancı cisim reaksiyonu, enfeksiyon gibi yan etkiler görülmez. Daha kalıcı ve uzun etkili sonuçlar elde edilir. Dolayısıyla kök hücre tedavileri pek çok farklı tedavi alternatifine göre başarılı sonuçlar vermektedir.

 KÖK HÜCRE TEDAVİLERİ AĞRILI MIDIR? 

Kök hücre elde etmek için ilgili bölgeye anestezi yapılır. Kök hücre elde edildikten sonra da ilgili bölgeye verildiğinde orada bir enflamasyon oluşur. Dolayısıyla ağrı oluşabilir. Ancak oluşan ağrı, ağrı kesicilerle genelde kontrol altına alınır.

 

 

 PRP TEDAVİSİ İÇİNDE KİŞİNİN KENDİ KANI ALINIYOR, PRP VE KÖK HÜCRE TEDAVİLERİ AYNI ŞEY MİDİR? 

Hayır, bu çok karıştırılan bir konu. PRP ve kök hücre aynı şey değildir. PRP kişinin kendi kanındaki trombositlerin ayrıştırılmasıyla elde edilir ve kök hücre içermez. Trombositler iyileşmeyi aktive eder ve hızlandırır. Halbuki kök hücreler basit bir liposuction prosedürü ile yağ dokudan alınır ve elde edilirler. Bu hücreler enjekte edildiği yerlerde ihtiyaç olan hücrelere dönüşürler. Dolayısıyla çok daha kalıcı ve etkin sonuçların elde edilebileceği bir tedavi yöntemidir.

 

 

BUSİNESS CHANNEL TÜRK TV’ DE  ‘’SAĞLIKLA GÜLÜMSE’’İSİMLİ BİR  PROGRAM DA YAPIYORSUNUZ. PROGRAMIN İÇERİĞİ NEDİR? 

Evet, ilk TV program deneyimim. Tesadüfi bir şekilde başladım ama çok büyük keyifle yaptığım bir iş oldu. Amacım, bu kadar bilgi kirliliğinin olduğu bir ortamda güvenilir ve doğru bilgiyi alanında uzman konuklarla konuşup topluma ulaştırmak. Programla ilgili yorumlara baktığımda da şu ana kadar bu hedefe ulaştığımı görüyorum, çünkü şurası bir gerçek ki doğru ve güvenilir bilgiye ihtiyacı var insanların. Bu amaçla tıp ve diş hekimliği alanında pek çok farklı konuyu, özellikle hastaların bize en çok sordukları, en çok merak ettikleri konuları veya toplumda en sık görülen tıbbi sorunları konuşmaya çalışıyoruz elimizden geldiğince. Konuk seçimine bu açıdan çok dikkat ediyorum, gerçekten alanında uzman, emek vermiş, bilgi sahibi meslektaşlarımı ağırlamaya çalışıyorum. Medyanın gücünü böyle bir misyonu gerçekleştirmek amacıyla kullanmak beni de çok mutlu ediyor.

 

 

 

Yorum Yap