11 yaşındaki çocuğa uyanıkken beyin pili takıldı

 11 yaşındaki çocuğa uyanıkken beyin pili takıldı

Türkiye birinci sefer 11 yaşındaki bir çocuğa uyanık beyin pili ameliyatı gerçekleştirdiklerini Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Hudut Cerrahisi Anabilim Kolu Öğretim Üyesi Doçent Dr. Sait Öztürk Doç. Dr. Sait Öztürk, şunları söyledi:

– Olağanda beyin pili ameliyatları mümkün mertebe uyanık yapılması gereken ameliyatlardır. Lakin çocuk yaş gurubunda ise çocukların ahengi çok sıkıntı olduğu için çoklukla yapılamaz. Biz FÜ Tıp Fakültesi Hastanemizde beyin cerrahi, nöroloji ve anestezi bölümlerimizin dayanağıyla bir arada birinci sefer uyanık bir çocuk hastaya beyin pili ameliyatı yaptık.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

– Hastamızın sorunu distoni hastalığı dediğimiz, doğuştan gelen bedende kasılmalar, kırılmalar ve bükülmeler üzere sıkıntılarla karşımıza çıkan rahatsızlıktır. Bu rahatsızlıkta tabi ki öncelikli tedavi ilaçtır. Fakat muhakkak bir gurup hastada ilaç tedavisi çok yetersiz ve aktif olmamaktadır. Bu sebeple bu tip hasta gurubuna beyin pili dediğimiz bir ameliyat tekniğimiz var.

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Hudut Cerrahisi Anabilim Kolu Öğretim Üyesi Doçent Dr. Sait Öztürk Doç. Dr. Sait Öztürk

HASSAS VE MİLİMETRİK FORMDA

– Ön planda beynin her iki tarafına küçük iki delik açarak o deliklerden kabloyu ilgili alanlara yerleştiriyoruz. Hassas ve milimetrik bir halde. Akabinde da o kabloların ucuna bir pil takıyoruz. Hastayı uyanık ameliyat etmemizin sebebi ise yerleştirmiş olduğumuz kabloların uygun yerlere yanılgısız bir halde yerleşip yerleşmediğini denetim etmektir. Zira bizim kabloyu yerleştireceğimiz yer beyinde çok milimetrik amaçlardır. Çok ufak sapmalarda bile istediğimiz kadar klinik aktiflik alamaya biliyoruz. Bu nedenle de biz birinci kere çocuğumuzun da çok ahengiyle, bu ameliyatı muvaffakiyetle gerçekleştirdik. Hastamızın ameliyattan 2 gün sonra pilini çalıştırıp, yeni hayatına dönmesi için bir kapı açmış olduk. (İHA)

Yorum Yap