30’a yakın profesör istifa etti, rektör faturayı kente kesti…

 30’a yakın profesör istifa etti, rektör faturayı kente kesti…

Sıhhat Bakanlığı’nın Covid-19 salgını nedeniyle getirdiği istifa ve emeklilik yasağının 1 Temmuz itibariyle kaldırılacağının açıklanmasıyla birlikte, ADÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nden 30’a profesör istifa dilekçesini verdi.

Profesörler dışında doktor ve öbür sıhhat çalışanlarından da çok sayıda istifa talebinin olduğu öğrenildi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

İstifaların nedeni konusunda farklı görüşler gündeme getirilirken, hastane Başhekimi Prof. Serkan Öncü’nün lokal bir gazeteye verdiği röportajda kullandığı cümleler kentte reaksiyona neden oldu. Öncü, istifa edenlerin çağdaş, toplumsal imkanları olan kentlerde yaşamak istedikleri için istifa ettiklerini söyledi.

“BU KENTTE HİÇ BİR ŞEY YOK”

Aydın’da öbür kentlere nazaran hiçbir toplumsal donatı alanı olmadığını, kentin ve yönetenlerinin çocuklarının taleplerini karşılayamadığını söyleyen başhekim Öncü; “Bana bu kentte şu oldu diyeceğiniz ne var Allah aşkına çıkıp biri söylesin. Oğlum gelecek sene üniversite imtihanına girecek, biran önce lise bitsin de bu kentten gideyim gayretinde. Tabi benim oğlum üzere toplumsal ömrü gençlere hitap eden hiçbir şeyi olmayan bu kentten gençlerin gitmeleri haklı tabi. 30 bilim adamının ADÜ’den gitmesi de olağan değil mi” diyerek Aydın’ı yönetenlerin bunları görmesi gerektiğini kaydetti.

“SİYASET YAPACAKSANIZ KURUMUNUZDAN AYRILIN” DAVETİ

CHP Efeler İlçe Lideri Polat Bora Mersin, başhekimin tabirlerini dehşetle okuduğunu belirterek, başhekim Öncü’ye, “Kadronuzdan 30 akademisyen ayrıldıysa bunun sorumluluğunu Aydın kentinde değil, kendinizde arayın, kurumunuzda arayın. Bu kent; hem bugün yaşayan biz Aydınlılar, hem de kadim halklar için ‘gökyüzünün altındaki en hoş yeryüzüdür’ haberiniz olsun! Aydın’ı kötülerken tekrar tekrar düşünün. Siyaset yapacaksanız, ayrılın kurumunuzdan, karşılıklı çatır çatır siyaset yapalım sizinle” tabirleriyle cevap verdi. Mersin, Aydın’ı bu kadar sevmeyen birinin, sıhhat alanında Aydınlıya ne kadar gönülden hizmet üretebileceğini de sordu.

REKTÖR ALDEMİR: AYRILAN PROFESÖR SAYISI 30 DEĞİL

Hastaneden ayrılan profesör sayısının 30 olmadığını söyleyen ADÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk  Aldemir, ”Salgın süreci bir yorgunluk yarattı. Emekliliği gelenler, özel hastanelere gitmek isteyenler oldu. Fakat sayı 30 değil. İstifalar üniversitemizde doku kaybı, kan kaybı yaşatacak kadar değil. Her yerde ne kadar varsa, bizde de o kadar var” dedi.

Yorum Yap