55 yıl sonra şehit sayıldı

 55 yıl sonra şehit sayıldı

Şırnak’ta 1963 yılında hudut sınırında vatani misyonunu yaparken Suriye’den açılan ateş sonrası hayatını kaybeden Şırnak Jandarma Hudut Tümen Komutanlığında vazifeli Jandarma Er Ahmet Erim, 55 yıl sonra ailesinin başvurusu üzerine şehit kabul edildi. Erim’in şehitliği, geriye dönük en eski şehit sayılma kararı olarak kaydedildi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Yıllarca oğlu Ahmet Erim’in şehit kabul edilmesi ve mezarının bulunması için çaba veren baba Abdullah Erim ise oğlunun şehitlik haberini öğrenemeden 2018 yılında hayatını kaybetti. Hala mezarı tespit edilemeyen Şehit Ahmet Erim için ailesinin başvurusu üzerine tek anısı olan meskenine anıt mezar yapılması kararlaştırıldı. Anıt Mezar Şehit Ahmet Erim yazılı mermer taşı meskeninin önüne konulurken, dikilen demir direğe de Türk bayrağı asıldı.

BABAMIN VASİYETİ VAR

Araç ilçesine bağlı Boyalı Karacık köyünde ikamet eden Dilber Erim Yazgan (70), “1963 yılında ağabeyim Ahmet Erim şehit oldu. Ağabeyimin mezarını bulamadık, şehitlik dokümanını alamadık. Annem ve babam, “oğlum, yavrum” diye diye vefat ettiler. Babam vefat etmeden evvel bana, ‘kızım, ben ölürsem bu meskeni sen yaptır’ diye vasiyette bulundu. Uğraşa uğraşa bizlere bir bayrak verdiler. Türk Bayrağı’nı diktik. Ağabeyimin mezarı yok, bu yüzden bir anıt mezar istiyoruz. Ağabeyimden bir hatıra, biz öbür bir şey istemiyoruz. Bu konutun tamirini istiyorum, bakımını istiyorum” dedi.

Babasının, şehit ağabeyinin mezarını bulabilmek için çok uğraştığını söyleyen Dilber Yazgan, “Şehitlik evrakını almak için çok uğraştı. Ancak bulamadık, elimizden tutan olmadı, bize yol gösteren olmadı. Babam yoksuldu, fakirdi. Ben müracaat ettim sonrasında. Eşim Kıbrıs gazisi, o da müracaat etti. 2-3 yıldır uğraşıyoruz, Allah razı olsun buraya kadar gelebildik. İnşallah bundan ötesi de olur. Uzun uğraşların akabinde ağabeyime 55 yıl sonra şehitlik dokümanı verildi. Şehitliğini kabul ettiler lakin mezarını bulamadılar. Bizde, şehit ağabeyim için bir anıt mezar yapılmasını istiyoruz. Şırnak’ta mezarı olmadı, en azından meskeninde olsun istiyoruz” diye konuştu.

GÖREMEDEN ÖLDÜ

Kıbrıs gazisi Dursun Yazgan ise kayınpederinin şehitlik dokümanı için çok uğraştığını belirterek, “Rahmetli kayınpederim Abdullah Erim, 2018 yılında vefat etti. Şehitlik evrakı bizlere geldi. Lakin merhum kayınpederim bunu göremeden, duyamadan öldü. Jandarma Genel Komutanlığına Şehit Ahmet Erim için konutunun önüne anıt mezar yapılsın diye müracaat ettim. Araç Boyalı Jandarma Komutanlığından gelerek meskenin önüne Türk bayrağını çevirdiler. Ayrıyeten meskeninin önüne anıt mezar yapılması da uygun görüldü. Ancak anıt mezarı yapamadık, yalnızca taşını yazdırabildik. Bu yüzden anıt mezarın tamamlanmasını istiyoruz” sözlerini kullandı. (İHA)

Yorum Yap