7’nci varlık barışı 6 ay uzadı

 7’nci varlık barışı 6 ay uzadı

Döviz muhtaçlığının bir kısmını karşılayacağı umuduyla geçen yıl sonunda çıkarılan 7’nci Varlık Barışının mühleti Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kararıyla 6 ay uzatıldı.

Resmi Gazetede yayımlanan Karar uyarınca, yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul değer ve başka sermaye piyasası araçları vergi incelemesine tabi olmadan bu yılın sonuna kadar ülkeye getirilebilecek.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

17 Kasım 2020 tarihinde çıkarılan 7’nci Varlık Barışı kanununun müddeti 30 Haziran 2021 günü itibariyle sona ermişti. Mevcut yasa Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yasanın uygulama müddetini 30 Haziran 2022 tarihine kadar uzatma yetkisi veriyor.

Buna nazaran bir yıllık uzatma yetkisinin birinci 6 ayını kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yılın sonunda gerekli görürse 6 aylık ikinci bir uzatmaya daha gidebilecek.

KONTROL YOK

Varlık barışı diye söz edilen yasa, çeşitli nedenlerle yurt dışına götürülen ya da yurt içinde kayıt dışına çıkarılan para, altın, döviz, menkul değer ve öbür sermaye piyasası araçlarının vergi dahi ödenmeden kayda girmesini sağlayan bir çeşit af düzenlemesi olarak biliniyor.

Devletten ve kontrolden gizlenerek ülke dışına çıkarılan, yurt içinde yastık altında, kilitli kasalarda saklanan değerler yasa kapsamında beyan edildiğinde yasal ve kayıtlı varlık haline dönüşüyor ve bu varlıkların kaynağı sorulmadığı üzere vergisel kontrol de yapılamıyor.

Devlete bildirilen bu varlıklar için yalnızca kara para ve gibisi mali kabahatler nedeniyle kontrol yapılabiliyor. Lakin, bugüne kadar varlık barışından yararlanmak isterken mali kontrole yakalandığı ilan edilen kişi ya da şirketlere ait bir bilgi kamuoyuna açıklanmadı.

2008’DEN BERİ OTOMATİK AF

AKP iktidarları dünya ülkelerini de derinden etkileyen 2008 krizinden 2020 yılı sonuna kadar geçen 12 yılda birbiri gerisine tam 7 farklı Varlık Barışı kanunu çıkardı.

Her biri bir oburunun adeta kopyası olan kanunlar beyan müddetlerinin bitimine kısa mühlet kala genelde 6’şar aylık periyotlarla uzatılarak kesintisiz affa dönüştürüldü.

RÜŞVET PARASI TASASI

Varlık barışı yurt dışından gelen ya da yurt içinde bir yerlere saklanıp da bankalara beyan edilerek kayda girmesi sağlanan varlıkları bir manada meşru hale getirdiği için bu paralar ortasında rüşvet yoluyla elde edilmiş varlıkların da olabileceğinden kaygı ediliyor.

Türkiye’de sisteme girerek yasal hale getirilen bu kaynakların daha sonra yurt dışına çıkarılmasında hiçbir pürüz de bulunmuyor.

Yorum Yap