8 bin yıllık aşı boyasıyla yapılmış kaya resmi bulundu

 8 bin yıllık aşı boyasıyla yapılmış kaya resmi bulundu

Erzurum’un Tortum ilçesinde örneğine Doğu Anadolu Bölgesi’nde çok az rastlanan demir oksitleri içeresinde bulunan aşı boyasıyla yapılan geyik motifli kaya fotoğrafları bulundu. Tarih Araştırmacısı Oğuzhan Türk tarafından tespit edilen kaya fotoğrafının bilimsel çalışmaları ise Erzurum Müze Müdürü Hüsnü Genç, Doç. Dr. Yavuz Günaşdı ve Dr. Ahmet Cüneydi Has tarafından yürütüldü.

Yapılan incelemelerin akabinde kaya fotoğrafının örneğine daha evvel Doğu Anadolu Bölgesi’nde rastlandığı lakin Kuzey Doğu Anadolu Bölgesi’nde birinci kere görüldüğü tespit edildi. Aşı boyası tekniğiyle yapılan kaya fotoğrafının Geç Neolitik yahut Erken Kalkolitik Çağ’da yapıldığı varsayım ediliyor. 8 bin yıl evvel yapıldığı varsayım edilen kaya fotoğraflarının kesin tarihi bilimsel incelemenin tamamlanmasının akabinde netlik kazanacak.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Hususla ilgili açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Yavuz Günaşdı, keşfin Doğu Anadolu Bölgesi tarihi açısından hayli değerli olduğunu söz ederek, “Bugün Erzurum için çok değerli bir tespit yaptık. Bizler Erzurum’da çok kıymetli kaya fotoğrafları tespit ettik. Bu fotoğraflar çoklukla kabartma ve çizgi tekniğinde yapılıyor. Kuzey Doğu Anadolu Bölgesi’nde birinci sefer boyalı bir fotoğraf bulduk. Doğu Anadolu Bölgesi’nde bunun örneklerinden görüyoruz. Lakin Kuzey Doğu Anadolu Bölgesi’nde birinci örneğini tespit ettik. Bu fotoğraf aşı boyasıyla yapılmış. Bu mağarada ki demir oksitlerden elde edilen boyalarla çizilmiş. Aşı boyasıyla yapıldığı için bu fotoğrafın daha evvelkilerden daha eski olduğunun üzerinde duruyoruz. Geç Neolitik yahut Erken Kalkolitik Çağ olarak tarihlendirebiliriz. Bu da bizi günümüzden 7 bin 500 yahut 8 bin yıl öncesine götürüyor” dedi.

“FOTOĞRAFLARINI BİR ARKADAŞ GÖNDERDİ”
Kaya fotoğrafının tespitini yapan Tarih Araştırmacısı Oğuzhan Türk ise bulunan keşfin 8 bin yıl öncesinde yapıldığını belirterek, “Kaya fotoğraflarını bir arkadaş bana gönderdi. Ben de müze müdürlüğüne resmi dilekçe ile başvurdum ve tespit için buraya geldik. Gerekli incelemeleri yaptık. Bunun tarihlendirme çalışması başladı. Aşı boyasıyla yapıldığı ortaya çıktı. 8 bin yıllık bir kaya resmi. Erzurum tarihini değiştirir bir nitelikte. Çalışmalarımız devam edecek. Yerini açıklamıyoruz. Bunun sebebi tahrip olmamasından dolayı” formunda konuştu.

Yorum Yap