8 milyon çalışana ikili pandemi darbesi

 8 milyon çalışana ikili pandemi darbesi

Türkiye’de kayıt dışı çalıştırıldıkları resmi istatistiklerle ortaya çıkan 7 milyon 968 bin çalışanın kısa çalışma ve pandemi dayanaklarından sonra aşı önceliğinden de yoksun kaldıkları bildirildi. TBMM Sıhhat, Aile, Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Komitesi CHP Kümesi Sözcüsü Ünal Demirtaş, kayıt dışı çalışan yaklaşık 8 milyon emekçinin aşıya çağrılmadığını, aşı önceliğinin yalnızca SGK’ya kayıtlı personellere sağlanarak ayrımcılık yapıldığını söyledi. Ünal Demirtaş, “Pandemi devrinde kayıtdışı çalışan milyonlarca emekçi, salgını en ağır şartlarda yaşadı. Kısa çalışma ödeneği alamadı, nakdi fiyat takviyesi alamadı, toplumsal yardımlardan yararlanamadı. Açlıkla hastalık ortasında kalan bu emekçiler artık de aşı konusunda birebir sorunu yaşıyor. Bu emekçilerimize kim sahip çıkacak?” dedi. Demirtaş, Bakan Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye verdiği soru önergesinde, TÜİK’in resmi bilgilerinin Türkiye’de çalışan 28 milyon 56 bin bireyden yüzde 28.4’ünün, yani 7 milyon 968 bin kişinin kayıt dışı çalıştığını ortaya koyduğunu belirtti.

ANAYASAYA KARŞIT

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Sayıları 8 milyonu bulan kayıtsız personellerin hiçbirisine kayıtlı personellere sağlanan aşı imkanın sağlanmadığını belirten Demirtaş, “Bu ayrımcılık Anayasa’nın 10’uncu unsurundaki eşitlik unsuruna açıkça karşıttır. Ayrım yapılmaksızın, kayıtdışı çalışan emekçilerin de çalıştığını beyan etmesi ile derhal aşılanması gerekmektedir” dedi.

Ünal Demirtaş

Ölen sağlıkçı yakınını süründürmeyin

Demirtaş, salgında hayatını kaybeden sıhhat işçisi yakınlarının acılı günlerinde bir de meslek hastalığı ispatıyla uğraşmalarını önlemek maksadıyla TBMM’de araştırma kurulu kurulmasını önerdi. Demirtaş önergesinde, “Hayatını kaybeden sağlıkçıların yakınlarından, Covid-19’a iş yerinde yakalandığını ve bu yüzden öldüğünü ispatlamaları isteniyor. Aksi halde meslek hastalığı sayılmıyor. Sıhhat çalışanlarının tamamını kapsayacak halde ve illiyet bağı aranmadan Covid-19 meslek hastalığı kabul edilmelidir” dedi.

Yorum Yap