95. Gazi Koşusu’nu jokey Ahmet Çelik ile Burgas kazandı

 95. Gazi Koşusu’nu jokey Ahmet Çelik ile Burgas kazandı

Türk yarışçılık tarihinin en büyüğü olan ve Mustafa Kemal Atatürk ismine koşulan 95. Gazi Koşusu, İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda koşuldu. 2 bin 400 metre çim pistte koşulan ve 22 İngiliz safkanın gayret ettiği Gazi Koşusu’nu, Sanem Kahraman’ın sahibi olduğu Burgas, jokey Ahmet Çelik ile kazandı.

Türk spor tarihinin hiç durmadan devam eden tek tertibi olan Gazi Koşusu’nu Burgas, jokey Ahmet Çelik ile kazanırken, Ahmet Çelik bu yarışı üst üste 7. defa kazanarak ulaşılması güç bir rekora imza attı. At sahibi Sanem Kahraman, Gazi Koşusu Kupası’nı Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun elinden aldı. Jokey Ahmet Çelik’in plaketini ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi Lideri Ekrem İmamoğlu takdim etti.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

AHMET ÇELİK’TEN TARİHİ MUVAFFAKİYET

Burgas ile Gazi Koşusu’nda zafere uzanan jokey Ahmet Çelik, üst üste 7. Gazi Koşusu zaferine imza atarak ulaşılması güç bir rekor kırdı. 2015’te Renk, 2016’da Graystorm, 2017’de Piano Sonata, 2018’de Daima Bir arada, 2019’da The Last Romance ve 2020’de de Call To Victory isimli safkanlarla üst üste 6 kere zafere uzanan Ahmet Çelik, Burgas’la birlikte kazandığı bu yarış sonucunda üst üste 7. zaferini elde etti. Daha evvel hiçbir jokey üst üste bu kadar çok Gazi Koşusu yarışı kazanamadı.

Gazi Koşusu’nda birincilik mükafatı 2 milyon 100 bin TL olarak belirlendi. Kazanan atın sahibi Sanem Kahraman; kayıt meblağları, taksit fiyatları ve at sahibi primiyle birlikte 3 milyon 134 bin TL kazanacak. Sanem Kahraman, şayet kazanan safkan Burgas’ın tıpkı vakitte yetiştiriciliğini de yapıyorsa, bu sayı 3 milyon 737 bin 850 TL’ye ulaşacak.

AHMET ÇELİK: KEYİFLİ VE GURURLUYUM

95’inci Gazi Koşusu’nu 7’nci sefer kazanma başarısı gösteren Ahmet Çelik, yarış sonrası açıklamalarda bulundu. Ahmet Çelik, “Yarışı üst üste7 kere kazanmanın çok büyük memnunluğunu yaşıyorum” dedi.

Ahmet Çelik, büyük bir muvaffakiyet kazandığını söylerken, “Ulu Liderimiz Mustafa Kemal Atatürk ismine düzenlenen bu gururlu ve onur verici yarışı üst üste7 kere kazanmanın çok büyük memnunluğunu yaşıyorum. Artık emin bir biçimde konuşabilirim, bu rekor artık hiç kırılmayacak. Allah’ın müsaadesiyle yarışçılık topluluğu olduğu surece Gazi Koşusu kesintisiz devam edecek. Ben bu rekorun bir daha kırılacağına inanmıyorum. 7 sefer kazanmayı bir kenara bırakırsak, 7 sene üst üste bu yarışa katılmak bile herkese nasip olmuyor. Bunun için çok keyifli ve gururluyum. Kazanmak çok hoş. Her jokeyin bu gururu yaşamasını isterim” diye konuştu.

GAZİ KOŞUSU’NDA YARIŞAN ATLAR, SAHİPLER VE JOKEYLER

1 Anadolu Aslanı – G. Emre İçer – Mehmet Kaya

2 Brave Gladiator – Hakan Saner – Hüseyin Şimşek

3 Burgas – Sanem Kahraman – Ahmet Çelik

4 Fiero Mio – Muammer Kitapçı – Sadettin Boyraz

5 Giant Dream – Esra Atman – Mustafa Çiçek

6 Gülüm Osman – Haci İpek – Hışman Çizik

7 Just Unique – Ayşegül Kurtel – Ayhan Kurşun

8 Kafkas Beyefendisi – Burhan Şen – Nurettin Şen

9 King Jackson – Serkan Aydın – Mertcan Çelik

10 Malkoçhan – Mehmet Cahit Malkoç – Akın Sözen

11 Mamba Forever – Lale Melek Atman – Halis Karataş

12 Megaloman – Adnan Türkoğlu – Kadir Tokaçoğlu

13 Overlord – His Fatura – Tolga Yıldız

14 Real Runner – Melis Kurtel Emin – Gökhan Kocakaya

15 Red Luck – Alp Şemsettin Evcimen – Müslüm Çelik

16 Runner of Darkness – Murat Bayar – Vahdettin Kaplan

17 Skyline – Taylan Arslan – Barış Kurdu

18 Strong Legs – Sema Ulaş – Nevzat Avci

19 Turgutlu Efesi – Hakan Özcan – Onur Öztürk

20 Villager Song – Deniz Kurtel – Gökhan Gökçe

21 İllüzyon – Ahmet Kurt – Özcan Yıldırım

22 Break the Chain – Günsen Soyupak – Adem Aslan

Yorum Yap