AB Kurulu Lideri Ursula von der Leyen resmen açıkladı: 2024’e kadar Türkiye’ye 3 milyar euro

 AB Kurulu Lideri Ursula von der Leyen resmen açıkladı: 2024’e kadar Türkiye’ye 3 milyar euro

Avrupa Birliği Başkanlar Doruğu’nun birinci günündeki en kıymetli gündem unsurlardan biri Türkiye ile münasebetler olmuştu. Önderler, ikinci günde de bir ortaya geldi.

Önderler Doruğu’nun akabinde basın toplantısı düzenleyen Avrupa Kurulu Lideri Ursula von der Leyen, AB’nin Türkiye’deki Suriyeli mülteciler için 3 milyar euro ek fon ayıracağını açıklayarak, “2024’e kadar Türkiye’deki mültecileri desteklemek için 3 milyar euro daha ayırmaya karar verdik. Bu para büsbütün AB bütçesinden ayrılacak” dedi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Bütçenin mültecilere yönelik toplumsal ekonomik takviyeye odaklanacağının altını çizen von der Leyen, “Acil yardıma odaklanmayacak, zira bu mülteciler yıllardır bölgedeler ve bir geleceği görmeye muhtaçlıkları var” tabirlerini kullandı. Mart ayından bu yana Türkiye ile bölgedeki Suriyeli mülteciler konusunda görüştüğünü belirten von der Leyen, “Milyonlarca Suriyeli mülteciye mesken sahipliği yapan Ürdün ve Lübnan üzere bölgedeki öteki ortakları ve Türkiye’yi desteklemeye devam ettiğimizi esasen açıkça belirttik” diye konuştu.

‘ORTAK ÇIKARIMIZA’

Mültecileri muhafazanın AB’nin çıkarına olduğunu kaydeden von der Leyen, “Suriye çatışmasının üzerinden 10 yıl geçti. Mültecileri korumak ve Covid-19 ile bu sıkıntı vakitlerde konut sahiplerine takviye olmak bizim ortak çıkarımızadır” açıklamasında bulundu.

Ursula von der Leyen, AB’nin Türkiye’nin doğu hududundaki göçü yönetmesine dayanak olacağını kelamlarına ekledi.

Yorum Yap