AB ülkeleri, Rusya konusunda ikiye bölündü

 AB ülkeleri, Rusya konusunda ikiye bölündü

Avrupa’nın en büyük iki iktisadı, bu diyalog modelini Rusya ile ileriye giden yol olarak görüyor. Lakin başta Hollanda olmak üzere Baltık ülkeleri ve Polonya görüşmeye karşı çıkıyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, “Amerikan Başkanı’nın Rusya Devlet Lideri ile konuşması kâfi değil. Avrupa Birliği de (Moskova ile) farklı tartışma biçimleri oluşturmalı.” dedi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Euronews’ta yer alan habere nazaran, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da diyalogun “Avrupa kıtasının istikrarı” için gerekli olduğunu belirterek, AB olarak “değerlerinden” yahut “çıkarlarından” vazgeçmeyeceklerini kaydetti.

RUSYA’DAN ‘OLUMLU’ TEKLİF AÇIKLAMASI

Putin’in sözcüsü, Fransa ve Almanya’nın yaklaşımlarını “olumlu” olarak nitelendirdi. AB Dış Alakalar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ise Brüksel’in Moskova’ya karşı ‘daha sağlam ve dirençli’ olması gerektiğini söyledi.

Paris ve Berlin, “iklim değişikliği, güç, sıhhat, terörizm ve organize hatayla mücadeleyi” AB ve Rusya’nın birlikte çalışabileceği alanlar olarak belirleyerek Moskova ile iş birliğinin mümkün olduğunu kaydetti.

Üst seviye bir AB diplomatına nazaran, Belçika ve Danimarka teklifin çok geç geldiğini ve tepede hususla ilgili bir mutabakatın beklenmemesi gerektiğini vurguladı.

“PUTİN’İN OLDUĞU HİÇBİR TOPLANTIYA KATILMAM”

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Avrupa Kurulu üyesi olarak kendisinin Rusya önderiyle yapılacak rastgele bir toplantıya katılmayacağını duyurdu.

Yalnızca AB kurumlarının liderleri ile Putin ortasında yapılacak bir toplantının kendisini “rahatsız etmeyeceğini” kaydeden Rutte, görüşmeye katılmama münasebeti olarak 2014’te Amsterdam-Kuala Lumpur seferini yaparken Ukrayna’da düşürülen Malezya Hava Yollarına ilişkin “MH17” uçağını gösterdi.

“RUSYA SALDIRGAN SİYASETİNİ DURDURMALI”

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Fransa ve Almanya’nın önerdiği diyalog cinsinin lakin Rusya’nın “saldırgan siyasetini” durdurmasıyla mümkün olacağını söyledi. Varşova idaresi geçen hafta, Rusya’dan geldiğini söylediği büyük çaplı bir siber atağa uğradığını duyurmuştu.

Morawiecki, “En yüksek siyasi seviyede rastgele bir direkt diyaloğu başlatmak, fakat gerçek bir tansiyonu azaltmanın ve saldırgan siyasetten fiilen geri çekilmenin olduğu bir durumda mümkün. Son siber akın bağlamında komşularımıza ve bize yönelik hibrit ataklar gördüğümüzde en üst seviyede bir diyalog başlatmak zor” diye konuştu.

“MOSKOVA UYGUN NİYET GÖSTERMELİ”

Letonya Başbakanı Krisjanis Kariņs, Brüksel’de gazetecilere verdiği demeçte, bu türlü bir toplantının gerçekleşmesi için Moskova’nın evvel yeterli niyet göstermesi gerektiğini söyledi.

Kariņs, “Letonya Başbakanı olarak benim de tasam şu ki, Avrupalı önderler olarak Rusya ile diyalog başlatmak istiyorsak, Rusya’dan da gelecek kimi adımlara gereksinimimiz var.” sözünü kullandı.

AVRUPA BİRLİĞİ-RUSYA KRİZİ

Kırım sorunu: AB ile Kremlin ortasındaki siyasi alakalar, Rusya’nın 2014 yılında Kırım Yarımadası’nı ilhak etmesi ve Ukrayna’nın doğusunda yer alan Donbas bölgesinde ayrılıkçı Rus militanlarla Ukraynalı askerler ortasında çıkan çatışmalar ve gerginlik sonrası kopma noktasına gelmişti.

AB’nin mart ayındaki yaptırımları seyahat yasağının yanı sıra Rus siyasalların AB hudutları içerisindeki mal varlıklarının dondurulması ve bankacılık süreçlerinin askıya alınması üzere hareketleri de kapsıyordu.

AB Kurulu, Rusya’nın Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü, egemenliğini ve bağımsızlığını tehdit etmesi nedeniyle birliğin uygulamakta olduğu kısıtlayıcı önlemleri 15 Eylül 2021’e kadar uzatmıştı. Yaptırımlar uyarınca mal varlığı dondurulan ve seyahat yasağı uygulanan kişi sayısı 177, şirket sayısı ise 48.

Navalny krizi: Brüksel’in Rusya’daki insan hakları ihlalleri, keyfi tutuklama ve Kremlin karşısı Aleksey Navalny’nin mahpusa atılması sebebiyle birtakım Rus yetkililere yaptırım uygulaması sonrası, Moskova idaresi Avrupa Parlamentosu Lideri David Sassoli de dahil 8 AB yetkilisinin Rusya’ya girişinin yasaklandığını duyurmuştu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Navalny’e takviye için yapılan yasa dışı protesto şovlarına katıldıkları gerekçesiyle Almanya, Polonya ve İsveç’in büyükelçiliklerinden 3 diplomatı “istenmeyen kişi” ilan etmiş, bu üç ülke de Moskova’ya karşı misal adım atmıştı.

Yorum Yap