ABD Adalet Bakanlığı’ndan tartışmalı seçim yasası için dava

 ABD Adalet Bakanlığı’ndan tartışmalı seçim yasası için dava

ABD’nin Georgia eyaletinde Mart ayının sonlarında kabul edilen tartışmalı seçim yasası Demokratların ve siyahi toplumun reaksiyonunu çekmişti.

ABD Adalet Bakanlığının, tartışmalı seçim yasasının siyahi seçmenlerin sandıklara erişimini kısıtladığı teziyle eyalete dava açacağı duyuruldu.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Başsavcı Merrick Garland hususa ait yaptığı açıklamada, eyalette Cumhuriyetçiler tarafından kabul edilen seçim yasası ile siyahi seçmenlerin oy hakkından yoksun edilmeye çalışıldığını ve Federal Oy Hakları Maddesi’nin ihlal edildiğini sav etti.

Garland ayrıyeten, bu yılın başlarında Georgia Valisi Brian Kemp tarafından imzalanan seçim yasasının “oy kullanmayı zorlaştıran” kararlar içerdiğini belirtti.

Georgia’daki Cumhuriyetçiler ve Kemp, seçim yasası nedeniyle aylardır ABD Lideri Joe Biden ve Demokratlar tarafından ağır bir biçimde eleştiriyorlardı. Adalet Bakanlığının davası, seçim yasasının kabul edildiği Mart ayından bu yana Georgia eyaletine karşı açılan öteki 7 davadan başka görülecek.

Öte yandan seçim yasası, haftalarca süren tartışmaların akabinde kabul edilmiş, maddede oy verme sürecinde daha katı sınırlamalara gidilmişti. Maddede posta yoluyla oy kullanmak için yeni seçmen belirleme kuralları, oy pusulalarının seçim öncesi sandıklara atılmasına sınırlama getirilmesi üzere değişiklerin yer alması reaksiyon çekmişti.

Yorum Yap