ABD ile İsrail ortasında kritik görüşme

 ABD ile İsrail ortasında kritik görüşme

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail’in yeni Dışişleri Bakanı Yair Lapid’in misyona gelmesinin akabinde birinci sefer bir ortaya geldi. İtalya’nın başşehri Roma’da gerçekleştirilen görüşmede Lapid, Blinken’a Avusturya’nın başşehri Viyana’da İran ile nükleer muahede görüşmelerinden duyduğu tasayı lisana getirdi.

Lapid toplantıdan evvel yaptığı konuşmada, “İsrail’in Viyana’da bir ortaya getirilmekte olan İran nükleer muahedesi hakkında kimi önemli çekinceleri var. Bu uyuşmazlıkları tartışmanın yolunun basın toplantıları değil, direkt ve profesyonel görüşmelerden geçtiğine inanıyoruz” tabirlerini kullandı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Lapid ayrıyeten, İsrail’in eski Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun ABD’de Cumhuriyetçi Parti ile ittifakına atıfta bulunarak, “Geçtiğimiz birkaç yılda kusurlar yapıldı. Bu yanılgıları birlikte düzelteceğiz” dedi.

“BİZİM AÇIMIZDAN ÇOK ÖNEMLİ”

Blinken ise toplantı öncesi yaptığı konuşmada, toplantıda Gazze’ye yapılacak insani yardımların ele alınacağını tabir ederek, “Gazze’de hem insani yardıma hem de daha geniş manada tekrar yapılanmaya acil muhtaçlık duyulan bir durum var. Bunu konuşacağımızı biliyorum. Umarım bu iş, sizin de dediğiniz üzere, herkese eşit fırsat ve daha umutlu bir gelecek sunmak için yapılabilir. Bizim açımızdan çok önemli” dedi.

Toplantıda İsrail’in Arap ülkeleri ile yaptığı olağanlaşma mutabakatlarının da ele alınacağını aktaran Blinken, İsrail’in komşularıyla yaptığı İbrahim Mutabakatlarına şiddetle desteklediklerini ve öteki mutabakatlarında yapılmasını umduklarının açıkladı.

ʻʻ

İsrail’de Yamina Partisi başkanı Naftali Bennett ve Yesh Atid Partisi önderi Yair Lapid öncülüğündeki koalisyon hükümetinin, 13 Haziran’da İsrail Parlamentosu’nda (Knesset) güvenoyu almasıyla 12 yıllık Binyamin Netanyahu devri sona ermişti.

Yorum Yap