ABD’de 1,2 trilyon dolarlık uzlaşma tehlikede

 ABD’de 1,2 trilyon dolarlık uzlaşma tehlikede

ABD’de Cumhuriyetçi ve Demokrat Parti temsilcileri 1.2 trilyon dolar büyüklükte altyapı harcama paketi üzerinde muahede sağladı.

Lakin muahede sağlandığının açıklanmasının çabucak akabinde Demokratların “insan altyapısı” ismini verdiği yeni bir harcama tasarısını gündeme getirmesi Cumhuriyetçilerden reaksiyon çekti.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Lider Joe Biden ve Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi ve Senato Çoğunluk Başkanı Chuck Schumer üzere üst seviye Demokratlar uzun vakittir altyapı harcama paketini sıhhat ve çocuk bakımı alanında harcama yapabilecek yeni bir plan ile birleştirmek istediklerinin sinyallerini veriyorlardı.

Yeni paket pek az kullanılan bir atılım ile Cumhuriyetçilerin oylarına gereksinim duyulmadan Senato’dan geçirilebilecek.

BIDEN’DAN DAVET

Beyaz Saray’da gazetecilere açıklamada bulunan Biden, iki harcama paketiyle ilgili hemen harekete geçilmesini beklediğini, aksi halde ikisinin de rafa kalkacağını lisana getirdi.

Biden, “Bu yaz önümüzdeki aylarda mali yıl sona ermeden bu altyapı paketi ve bütçe kararını oylamış olacağımızı umuyorum… Şayet sadece biri bana gelirse imzalamayacağım. İkisi birebir anda olacak” dedi.

CUMHURİYETÇİLERDEN BIDEN’A REAKSİYON

Bu açıklama Senato Azınlık Önderi Mitch McConnell’ın yansısını çekti.

McConnell, “Meslektaşlarımızı alenen övdükten ve iki partinin üzerinde anlaştığı teklifi desteklediğini söylemesinin üzerinden daha iki saat geçmeden Lider harika bir adım atarak teklifi veto etmekle tehdit ediyor… Neredeyse baş döndürücü bir durum” dedi.

‘CAYMA NEDENİ’

Altyapı paketini müzakere eden 21 senatörden biri olan Lindsey Graham, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Eğer Lider Biden’ın altyapı harcama paketini öbür teklif de geçmezse onaylamayacağını söylediği doğruysa bu benim için muahededen cayma nedenidir” dedi.

Paket elektrik şebekesi, genişbant internet şebekesi ve demiryolu ile yolcu ve yük taşımalığı üzere altyapı alanlarına sekiz yıl içinde 1.2 trilyon dolar harcama yapılmasını öngördü. Bu fiyatın 579 milyar doları yeni harcama kalemlerinden oluşacak.

Lider Biden ve Beyaz Saray’ın üst seviye yetkilileri siyasi kutuplaşmalara karşın demokrasinin çalıştığını kanıtlayan bir çalışma ile altyapı paketi üzerinde uzlaşılmasından memnuniyet duyduklarını lisana getirdiler.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada teklifte yollar, köprüler ve büyük projeler için 109 milyar dolar, güç altyapısı için 73 milyar dolar, yolcu ve yük trenleri için 66 milyar dolar, genişbant ağ erişimi için 65 milyar dolar, toplu taşıma için 49 milyar dolar ve havalimanları için 25 milyar dolar harcama yapılacağı bilgisi yer aldı. (REUTERS)

Yorum Yap