ABD’de çöken binada meyyit sayısı yükseliyor

 ABD’de çöken binada meyyit sayısı yükseliyor

ABD’nin Florida eyaletine bağlı Miami Beach’in kuzeyindeki kıyı kasabası Surfside’da yer alan ve kısmi çökme yaşanan 12 katlı Champlain Towers South Condo binasında kurtarma takımlarının çalışmaları devam ediyor.

Miami-Dade Belediye Lideri Daniella Levine Cava son yaptığı açıklamada, arama-kurtarma çalışmaları sırasında grupların 4 kişinin daha cansız vücuduna ulaştığını tabir ederek, hayatını kaybedenlerin sayısının 9’a yükseldiğini bildirdi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Cava, arama-kurtarma faaliyetlerine İsrail ve Meksika’dan takımlarında katıldığını tabir ederek, “İhtiyaç duyulan herkes alanda ve işini yapıyor. İnsanları canlı bulmak için eforlarımızı sürdürüyoruz” dedi.

BİNAYA İLİŞKİN ARAŞTIRMA RAPORU YAYINLANDI

ABD basınında, çökme yaşanan binaya ilişkin 2018 Ekim ayına ilişkin yapısal saha araştırması raporu yayınlandı. Raporda, yaklaşık üç yıl evvel bir mühendisin binanın havuz güvertesinin altındaki beton levhada yapısal hasar ve otoparkta bulunan “çatlama ve parçalanma” ile ilgili telaşlara dikkat çektiği görüldü.

Raporda, havuz güvertesi ve giriş tahrikinin altındaki su yalıtımındaki kusurun “büyük yapısal hasara” neden olduğu öne sürülerek, su yalıtım materyallerinin ömrünü tamamladığı ve büsbütün değiştirilmesi gerektiğine dikkat çekildiği yer aldı.

“Başarısız su yalıtımı, bu alanların altındaki beton yapı levhasında büyük yapısal hasara neden oluyor. Yakın gelecekte su yalıtımının değiştirilmemesi, beton bozulmasının boyutunun katlanarak genişlemesine neden olacaktır” tabirleri kullanılan raporda, su yalıtımının suyun tahliyesine müsaade verecek eğimli bir beton levha yerine düz bir yapı üzerine serildiği belirtilmiş.

Raporda ayrıyeten, beton kolonlarda, kirişlerde ve duvarlarda bol ölçüde çatlama ve çeşitli derecelerde kabarma gözlemlendiği ve bu hasarın bir kısmının küçük olduğu lakin beton bozulmalarının birçoklarının vaktinde onarılması gerektiği tabir edilmiş.

Binada bulunan 136 daireden 55’inin etkilendiği kısmi çökme nedeni ile hala 156 bireyden haber alınamazken, binadaki çökmenin nedeni ise şimdi bilinmiyor.

Yorum Yap