ABD’de Pfizer ve Moderna aşılarına ‘kalp kası iltihabı’ uyarısı eklenecek

 ABD’de Pfizer ve Moderna aşılarına ‘kalp kası iltihabı’ uyarısı eklenecek

Corona virüsü (Covid-19) ile çaba kapsamında dünya genelinde aşılamalar sürat kesmeden sürerken, aşıların yan tesirlerine ait araştırmalar da devam ediyor.

ABD Besin ve İlaç Dairesi (FDA), Pfizer/BioNTech ve Moderna Covid-19 aşılarının yetişkinler ve gençlerde kalp kası iltihaplanmasına (miyokardit) neden olabileceğine yönelik ikaz ekleyeceğini duyurdu. FDA’nın açıklamasının akabinde Moderna payları yüzde 4.2, Pfizer payları ise yüzde 1.4 paha kaybetti.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

“UYARI, FARKINDALIĞI ARTIRACAK”

ABD Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezleri (CDC), kelam konusu tezleri üzerine mevzuyu mercek altına aldı. Aşılamadan sonra bildirilen kalp rahatsızlığı olaylarını tartışmak için toplanan CDC istişare paneli, kalp kası iltihaplanmasının aşılarla temaslı olabileceğini lakin aşıların yararlarının riskten daha ağır bastığını belirtti.

CDC, aşıyı takiben kalp kası iltihaplanması görülen hastaların çoklukla semptomlardan kurtularak güzelleştiğini kaydetti. CDC, tabip ve hastaneleri miyokardit semptomlarını izlemeleri konusunda uyarırken, FDA’nın ekleyeceği ikazın da farkındalığı artıracağı düşünülüyor.

“12 YAŞ VE ÜZERİ HERKESİ TEŞVİK EDİYORUZ”

ABD Sıhhat ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı da savlar üzerine bir bildiri yayınladı. Aşıların inançlı ve tesirli olduğunun altı çizilen bildiride, kalp kası ile kontaklı yan tesirlerin “son derece nadir” görüldüğü vurgulandı. Bildiride ayrıyeten, “Acil kullanım müsaadesi kapsamında aşı yaptırmaya uygun 12 yaş ve üzerindeki herkesi aşı olmaya teşvik ediyoruz” denildi.

ABD’de Covid-19 aşısının birinci dozunu yaptıran bireylerin sayısı, geçtiğimiz Nisan ayının ortasındaki doruktan bu yana yaklaşık yüzde 85 azaldı. Buna nazaran, ABD Lideri Joe Biden’ın 4 Temmuz’a kadar yetişkinlerin yüzde 70’ine en az bir doz aşı yapılması amacına ulaşamayacağı öngörülüyor.

Yorum Yap