Ağır tenkitlere uğrayan TÜİK’in yapısı değişti

 Ağır tenkitlere uğrayan TÜİK’in yapısı değişti

Son yıllarda yayınladığı istatistiklerde iktidarın tesiri altında kalmakla eleştirilen Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yapısında değişiklik yapıldı. Bilhassa işsizlik ve enflasyon istatistikleriyle ilgili ağır tenkitlere uğrayan kurumun yapılanmasından bakan çıkarıldı.

TÜİK’in kuruluş, misyon ve yetkilerini düzenleyen 15 Temmuz 2018 tarih ve 4 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nde yapılan değişiklikler bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

KURULDAN BAKAN ÇIKARILDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalanan 76 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ndeki, “Kurum, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlıdır” ibaresi kaldırıldı, TÜİK, Hazine ve Maliye Bakanlığı’yla “ilişkili” kurum haline getirildi.
TÜİK Kurulu başkanlığı Maliye ve Hazine Bakanı’ndan alınarak TÜİK Başkanı’na verildi.

Yeni düzenlemeyle, “Başkan, Bakana karşı sorumludur” ibaresi silindi. Lider yardımcıları dışındaki işçisi atama yetkisi TÜİK Başkanı’na verildi.

15 Temmuz 2018 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 603’üncü hususundaki, “Başkan, Bakana karşı sorumludur” ibaresi yeni düzenlemeyle silindi.

HUZUR HAKKI İKİYE KATLANDI
Yeni kararnameyle, TÜİK müracaat konseylerinde, özel ihtisas kurullarında ve inceleme araştırma kümelerinde vazife yapanların huzur hakkına da artırım yapıldı. Ayda en fazla iki sefer ödenen fiyatların ayda en fazla dörde çıkarılmasına karar verildi.

ESKİ HALİ  2018 tarih ve 4 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 601’inci unsurundaki TÜİK Kurulu başkanlığı vazifesi bakana veriliyordu.

YENİ HALİ Bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan kararnameyle bakan çıkarılarak Kurul başkanlığı vazifesi TÜİK Başkanı’na verildi.

Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan TÜİK’le ilgili yeni Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin tam metnine buradan ulaşabilirsiniz. 

Yorum Yap