Ahmet Davutoğlu: Siyasi müsilajı temizleyeceğiz

 Ahmet Davutoğlu: Siyasi müsilajı temizleyeceğiz

Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, İstanbul Sivas dernekleri buluşmasında konuştu.

“DEVLET ADAMINA NEFRET YAKIŞMAZ, KİN YAKIŞMAZ, İNADINA DEMEK HİÇ YAKIŞMAZ”

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Gündeme ait açıklamalarda bulunan Davutoğlu, şu tabirleri kullandı:

* Sivas’ta bütün projeler duruyor. Kızılırmak projesinden, süratli tren yoluna, üniversiteye kadar Sivas projeleri başbakanlığı bıraktığımdan beri 5 yıldır neredeyse hiç adım atılmamış, hiç aralık alınmamış ya da çok az uzaklık alınmış.

* Tam bu kaidelerde Cumhurbaşkanı bugün İstanbul’da, İstanbul’u önümüzdeki 10 yıllar, yüz yıllar uzunluğu tehdit edecek olan bir projeye imza attı.

* Kullandığı tabiri kullanarak söylüyorum. Bir devlet adamına yakışmaması gereken bir tabir, ‘inadına’ diyerek yaptı bunu.

* Devlet adamına feraset yakışır, basiret yakışır, muhabbet yakışır lakin devlet adamına nefret yakışmaz, kin yakışmaz, inadına demek hiç yakışmaz.

“MİLYONLARCA İNSANI BİR ADAYA MAHKUM EDECEK”

* Onun sözüyle 16 milyar dolara ancak uzmanların sözüyle 60 milyar dolara mâl olacak bir proje. O denli bir proje ki İstanbul’un ekolojisini alt üst edecek.

* O denli bir proje ki, İstanbul’un, Marmara’nın, Karadeniz’in nefes almasını bile engelleyecek ve o denli bir proje ki İstanbul’un Trakya’dan koparacak, Trakya’yı Anadolu’dan bir suyla daha koparacak.

* Şu anda 8-10 milyon, tahminen ilerde daha fazla sayıda milyonlarca insanı 28 kilometreye 45 kilometrelik bir alana bir adaya mahkum edecek.

“BİR KERE DAHA CUMHURBAŞKANI’NA DAVETTE BULUNUYORUM, BU İNADINIZDAN VAZGEÇİN”

* Başbakanlık dönemimde misyona geldikten sonra aldığım brifinglerde bütün bu tehlikeleri gördüğüm için kendisine de söz ettim, ‘bu İstanbul’a bir cinayettir, bu proje gözden geçirilmelidir ve asla yapılmamalıdır, gerekli ekolojik ve stratejik tahlil yapılmadan..’

* O devirde bu manada bunlar çözülmeden bir adım atılmaması için gerekli önlemleri aldım. Artık de buradan bir kere daha Cumhurbaşkanı’na davette bulunuyorum. Bu inadınızdan vazgeçin. Sizin bu inadınız yüzünden İstanbul tehlike altındadır.

* Sizin bu inadınız yüzünden devletimiz mafya çetelerinin tehdidi altındadır. Sizin bu inadınız yüzünden kardeşliğimiz kutuplaşmalarla tehdit altındadır. Sizin bu inadınız yüzünden bu milletin özgürlüğü, huzuru tehdit altındadır.

“ERDOĞAN’IN KONUŞMASI YENİ BİR KUTUPLAŞTIRMA VE YENİ BİR RANT OLUŞTURMA KONUŞMASIDIR”

* Bugün konuşmasını okudum. Bu konuşma Kanal İstanbul projesini haklı hiçbir münasebete dayandırmadığı üzere Kanal İstanbul üzerinden yeni bir kutuplaştırma ve yeni bir rant oluşturma konuşmasıdır.

* Konuşmada bir ufuk çizmiyor, muhalefeti tehdit ediyor. Konuşmasında somut hiç bir münasebetle Kanal İstanbul’un sağlayacağı imkanlardan bahsetmiyor. Tersine Kanal İstanbul’un açık bir rant alanı olduğunu söz eden sonuçlar çıkıyor.

“İKTİDARA GELDİĞİM GÜN BU PROJEYİ DURDURURUM”

* Bugün atılan temel bilhassa söylüyorum, gayri tüzeldir, gayri yasaldır. Neden mi? Nakkatepe-Başakşehir ortasındaki köprü…

* Düşünün daha hafriyat yapılmamış, kanalın ne kadar maliyetle gerçekleştirileceğiyle ilgili mali, finansal hiç bir projelendirme yapılmamış, nereden finans kaynağı bulacağı belirli olmamış, altından su geçeceği aşikâr olmayan bir köprü inşa ediliyor bugün.

* Yeni bir iktidar periyodunda bakın söylüyorum, İstanbul için her türlü fedakarlığı yapmaya hazır bir ilim adamı, yani siyasetçiden önce  İstanbul aşığı olarak söylüyorum, iktidara geldiğim gün bu projeyi durdururum. O vakit ne olur bu köprüye? O vakit bu köprü neye fayda?

“AÇIK BİR KABAHAT, GAYRI HUKUKSAL BİR İŞLEMDİR”

* Bu temel atmadan çatı yapıyor. Sütun yok, duvar yok, çatı yapıyor. Neden yapıyor biliyor musunuz? Bir yerden başlaması lazım. Ve ellerinde geçmiş bir ihale var, o bölgede deplase ihalesi. Onun için gayri türel diyorum.

* Deplase ihalesi yani alt iletim çizgilerinin değişim ihalesini bir katakulli mi diyeyim bir tüzel yandan dolanmakla köprü ihalesine çevirdiler ve bu şirkete verdiler. Yani köprü için başka bir ihale yapılmadı, o ihale buna döndürüldü.

* İhale yasasında açık bir konu var. Bir ihalenin mahiyeti değişmişse ya da bir ihalenin maliyeti de yüzde 20 artmışsa tekrar ihale yapılır. Yeni bir ihale yapmadan o projeyi buna dönüştürdüler. Açık bir hata, gayrı tüzel bir süreçtir ve buna imza atan herkes ilerde tüzel bir muameleye maruz kalacaktır.

“DEPREMDE KANAL İSTANBUL ÜZERİNDEKİ 6 KÖPRÜ YIKILSA O ADA ÜZERİNDEKİ HERKES MAHSUR KALIR”

* Artık o denli bir şey yapıyorlar ki, Kanal İstanbul ile İstanbul’un Trakya derinliğini yok ediyorlar.

* Düşünün ki sarsıntıda İstanbul Boğazı üzerindeki 3 köprüyle, Kanal İstanbul üzerindeki 6 köprü yıkılsa o ada üzerindeki herkes mahsur kalır, ulaşamazsınız.

* Tekrar düşünün ki bir terör örgütü bu köprülere bir akında bulunsa yada bundan 100 sene, 200 sene bir sarsıntı olacağı üzere, 15 Temmuz’da terör örgütünün yaptığı üzere köprülere yönelse yada bir düşman güç oraları füzelerle vursa İstanbul’u savunamaz hale gelirsiniz.

“SİYASİ MÜSİLAJI TEMİZLEYECEĞİZ”

* Marmara’da müsilajla da karşı karşıyayız, Marmara’nın bütün bölgelerindeki eksiklik dolayısıyla…

* Artık Karadeniz ile Marmara ortasındaki akıntılarda değişeceği üzere bu Kanal İstanbul’a müsilaj kat kat artacak. Bu müsilaj tehlikeli ancak en tehlikeli müsilaj nedir biliyor musunuz? Siyasi müsilaj. Biz geleceğiz ve siyasi müsilajı temizleyeceğiz inşallah.

“YAHU ALLAH AŞKINA BU NASIL BİR TABİR”

* Sayın Cumhurbaşkanı şunu da söylüyor muhalefete dönük olarak, ‘Devlette süreklilik temeldir, söke söke alırlar memleketler arası mahkemeler yoluyla’ diyor. Yahu Allah aşkına bu nasıl bir tabir. Kendisi hazine garantili projelerle bundan sonraki kuşakları 2040’a kadar borçlandıracak gelecek kuşakların bütçesini bugünden harcayacak ve düşünün sayıları milyar dolarlar servetler edinecekler bu işlerde…

* Bir iş adamı imajlı bir Sezgin Baran Korkmaz beyefendi gelecek Cumhurbaşkanı başdanışmanına makam aracı verecek, bir gazeteciye 10 milyon euro verecek bir oburunu maaşa bağlayacak, herkesi otelinde ağırlayacak…

* Kimse de sormuyor ya bu genç yaşta bu serveti nasıl elde etti. Zira bu unutuldu, helal lokma ile bir yere gelme niyeti unutuldu.

* Ve bunun da müsebbibi kendi damadını Hazine Bakanı yaparak Merkez Bankası’ndan 128 milyar doların nasıl rezervinin kaybolduğunu soramayan Cumhurbaşkanı başta olmak üzere bugünkü iktidardır.

Yorum Yap