AKP ve MHP, fay maddesine ‘hayır’ dedi!

 AKP ve MHP, fay maddesine ‘hayır’ dedi!

CHP Adana Milletvekili ve Sarsıntı Araştırma Komitesi Üyesi Dr. Müzeyyen Şevkin’in meclise sunduğu ve fay yasası olarak bilinen, 7269 sayılı kanun ve kimi kanunlarda değişiklik öngören, zelzelelerde insanların vefatına neden olan fay zonu üzerinde yapı yapılmasına sınırlama getiren yasa teklifinin görüşülmesi AKP-MHP oylarıyla reddedildi.

Meclis içtüzüğü 37. unsur kapsamında “Umumi Hayata Müessir Afetler Münasebetiyle Alınacak Önlemlere, Yapılacak Yardımlara Dair Kanunda Değişiklik Yapılmasına Ait Kanun Teklifi” ile ilgili mecliste konuşma yapan, Jeoloji Yüksek Mühendisi Dr. Şevkin, yasanın meclis genel konseyinde görüşülmesi ve daha sonra kabul edilmesi gerektiğini anlattı fakat AKP ve MHP’li milletvekilleri değişiklik teklifinin görüşülmesini dahi istemedi ve ret oyu kullandı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

DÜNYADA EN ÇOK CAN KAYBI TARTIŞMASIZ TÜRKİYE’DE!

Meclis genel konseyinde yaptığı konuşmada dünyadaki zelzelelerde en çok can kaybı yaşayan ülkenin Türkiye olduğuna dikkat çeken Dr. Şevkin, 2020 yılında dünya genelinde meydana gelen sarsıntılarda toplam 198 kişinin hayatını kaybettiğini, ne acıdır ki 198 beşerden 168’inin Türkiye’de hayatını kaybettiğini vurguladı. Dr. Şevkin, “Üstelik bu vefatlar orta şiddetteki zelzeleler nedeniyle gerçekleşmiş. Dünyada sarsıntılar nedeniyle en çok can kaybı veren ülke tartışmasız Türkiye’dir” dedi. ABD, Yeni Zelanda ve 27 AB ülkesinde fay yasası uygulandığına  dikkat çeken Dr. Şevkin, Türkiye’de fay zonlarının sakınım bandı üzerine yapı yapılmasına sınırlama getiren tek bir yasal düzenleme olmadığını kaydetti.

FAY ZONUNDA 1 MİLYONDAN FAZLA İNSAN VAR!

Türkiye’de 24 kent, 80’i aşkın ilçe, 500’ü aşkın mahalle yahut köy yerleşim alanında yer alan 100 binden fazla binada yaşayan bir milyondan fazla insanın direkt fay zonu/ fay çizgisi üzerine oturmuş bulunduğunu lisana getiren Dr. Şevkin, meclis kürsüsünden 17 Ağustos 1999 Kuzey Anadolu Fay Zonu üzerinde meydan gelen zelzelede Ankara-İstanbul otoyolu üzerinde yer alan bir köprünün fay zonu üzerine inşa edilmesi nedeniyle adeta kâğıt üzere yırtılmasını da fotoğrafla gösterdi.

BAKANLIKLARIN BİRBİRLERİNDEN HABERİ YOK!

Konuşmasında değerli bir detaya da dikkat çeken CHP’li Dr. Şevkin, bir üniversite tarafından hazırlanan “Fay Sakınım Bandı Kanunu ve Yönetmelik Taslağı”nın 2021 yılı Nisan ayında tamamlandığını ve İçişleri Bakanlığı bünyesindeki AFAD Başkanlığı’na sunulduğunu fakat bu çalışmanın AFAD bünyesinde bekletilmeye alındığını kaydetti. Dr. Şevkin, birebir taslak için Etraf ve Şehircilik Bakanlığı’nın 5 milyon liralık bedelle ihaleye çıkmasına reaksiyon gösterdi. Dr. Şevkin, “Türkiye’nin bu kadar önemli  yıkıcı, hayatları karartıcı gündem unsuru ile ilgili bakanlar uyum halinde değilse vay haline bu ülkenin!  Kimin parasını kime veriyorsunuz? Bu kadar değerli bir hususta bu ne ciddiyetsizlik, bu ne aymazlık?” diye konuştu.

35 MİLYAR 486 MİLYON DOLAR NEREDE?

Türkiye’nin  1999 zelzelesinden sonra ‘Özel Bağlantı Vergisi’yle tanıştığını , bugüne kadar 35 milyar 486 milyon dolar ‘Özel Bağlantı Vergisi’ toplandığını, imar affından kaynaklı da 23.5 milyar lira para toplandığını tabir eden Dr. Şevkin, “Bu paralar nereye harcandı diye soruyoruz. Kimse kusura bakmasın Saray, “Bu çeşit şeylerin hesabını vermeye vaktimiz yok” diyor. Bu nasıl bir kibirdir? Sarsıntı diye milletin parası kapılmış, 20 yıl kulak üstüne yatılmış. Davetimizi yineliyoruz: Kanal İstanbul üzere Çılgın rant projeleri  yerine, Sarsıntıya karşı tedbirler almak üzere aklın ve bilimin ipine tutunun!” tabirlerini kullandı.

“Sadece İstanbul’a değil ülkemizin tamamına maddi-manevi büyük ziyan verecek, şimdi ne kadar para harcanacağı dahi bilinmeyen “Talan İstanbul”u bırakın, sarsıntıya bakın” diyen Dr. Şevkin, “Bütün milletvekillerinin vicdanına sesleniyorum: “Bugün bu yasa teklifimize hayır verdiğinizde yarın mümkün bir zelzelede tahminen de sizin çocuğunuz, sizin torununuz, sizin eşiniz dostunuz yahut siz enkaz altında olacaksınız. Bunun vebalini taşımaya hazır mısınız?” diye sordu.

Fay yasası olarak bilinen Genel Hayata Müessir Afetler Münasebetiyle Alınacak Önlemlere, Yapılacak Yardımlara Dair Kanunda Değişiklik Yapılmasına Ait Kanun Teklifi’nin meclis genel heyetinde görüşülmeye açılması oylandı. AKP ve MHP’li milletvekillerinin ret oyu nedeniyle binlerce insanın zelzeleler nedeniyle vefatını engellemeye dönük fay yasasının TBMM’de görüşülmesine imkân tanınmamış oldu.

Yorum Yap