ANTİK KENTİ AYAĞA KALDIRMAK İÇİN İĞNE İLE KUYU KAZIYORLAR

 ANTİK KENTİ AYAĞA KALDIRMAK İÇİN İĞNE İLE KUYU KAZIYORLAR

Aydın’a 30 km uzaklıkta bulunan Sultanhisar ilçesindeki Nysa Antik Kenti’nde hafriyatlar 20 yıldır devam ediyor. Antik kentin altın çağlarında 40 bin kişinin yaşadığı düşünülen kentteki 12 bin kişilik antik tiyatro ve etrafında devam eden hafriyat onarım çalışmalarında misyon alan mermerciler adeta hünerlerini sergiliyor.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Gelişen teknolojiye karşın 26 asır evvel mermerlere yansıtılan bugün birebirini yapmanın kolay olmadığını belirten zanaatkarlardan İsmet İpor ve Mehmet Liman, “Zamanında bu taşlar birbirine kurşun dökülerek bağlanmış. O vaktin teknolojisini bilmediğimiz için bu kadar devasa eserler nasıl yapılıp dikilmiş insanın mantığı almıyor. Çok uğraş vermişler” diye konuştu.

Yaptıkları işi iğne ile kuyu kazmaya benzeten ve mutlaka sanat ruhu olmayan kişinin bu işi yapamayacağını belirten İsmet İpor, “Tarihe ve sanata ilgisi olmayan, içinde sanat ruhu taşımayan kimsenin bu işi yapması mümkün değildir. Çok küçük bir yapıtın birebir benzerini imal işi bile 10 gün sürebiliyor. Lakin 10. günün sonunda aldığımız keyife diyecek yok. Burada Roma devrine ilişkin yapıtları yine ayağa kaldırmaya çalışıyoruz” diye konuştu. (İHA)

Yorum Yap