Arkadaşlarını korumak için bombayı bacaklarına sıkıştıran gaziden duygulandıran kelamlar

 Arkadaşlarını korumak için bombayı bacaklarına sıkıştıran gaziden duygulandıran kelamlar

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Kuzey Irak’ın Hakurk bölgesinde sürdürülen Pençe Yıldırım Harekâtı kapsamında 10. Komando Tugay Komutanlığı’nda misyonlu Piyade Uzman Çavuş Yusuf Yayla, nöbet tuttuğu 21 Haziran saat 21.45 sıralarında bölücü terör örgütü PKK mensuplarının dron ile havadan bombalı taarruz yaptığını fark etti.

Dron ile havadan bırakılan el bombasını gören Piyade Uzman Çavuş Yusuf Yayla, arkadaşları ziyan görmesin diye büyük bir kahramanlık örneği gösterdi ve yakaladığı patlayıcıyı iki ayağının ortasına sıkıştırdı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Patlayan bomba nedeniyle Yusuf Yayla’nın sağ bacağı diz altından koptu. Hakkâri Devlet Hastanesi’nde götürülen Piyade Uzman Çavuş Yusuf Yayla tedaviye alındı. Bacağının kopan kısmı ampute edilen Yusuf Yayla’nın sıhhat durumunun yeterli olduğu ve kısa vakitte taburcu edilerek Afyonkarahisar’daki meskenine gönderileceği öğrenildi.

“ONLARA BİR ŞEY OLMASIN DEDİM”

Afyonkarahisar’da oturan babası emekli jandarma uzman çavuş İlyas Yayla (50) ile cep telefonundan imajlı görüşen gazi Yusuf Yayla, olay anını şöyle anlattı:

*Olay anı, saat 21.45 civarında aldığımız istihbaratla uçuş vardı. Dron tespiti yapıyorlardı. Dron akın teşebbüsü oldu, dron aslında bunlara imaj aktarıyor, aslında onlara yol gösteriyordu. Çatışma başladı, orada ben bir kayanın ardına mevzi aldım, kucağıma küçük bir cisim düştü.

*Elime aldığımda el bombası olduğunu, misket el bombası olduğunu fark ettim. Yanda da iki arkadaşım vardı, onları da düşünerek ziyan görmesinler diye gerimi onlara döndüm. Sırtımı verdim onlara, bacağımın ortasına sıkıştırdım. ‘Onlara bir şey olmasın’ dedim.

*Ayağımın bu kadar parçalanmasının sebebi ayağımın basıncı ile el bombasının patlamasıya orada gömülü bir tane topuk koparan mayını patlamış. Allah’a çok şükür, beterin beteri vardır. Ben bununla kurtuldum. Devlete yalnızca bacağımız değil, kolumuz, bacağımız, vücudumuz, canımız feda olsun.

“RABBİM BİZLERE NASİP ETMEDİ, OĞLUMA NASİP ETTİ”

Emekli jandarma uzman çavuş İlyas Yayla da “Allah’a bin sefer şükürler olsun, gururluyuz, onurluyuz. Rabbim bizlere nasip etmedi, oğluma nasip etti. Şükürler olsun. Bundan sonra daha âlâ olur inşallah. Birlikte olacağız, birlikte olacağız, ailecek, komşularımla ayağa inşallah kaldıracağız. Dostlarımız olsun, siyasi partiler olsun hepsi aradı, herkesten Allah razı olsun. Daima birlikte inşallah Yusuf’umu ayağa kaldıracağız” dedi.

“NASİP OLURSA CAN DA VERİRİZ”

Oğlu İlyas’ın 2,5 yılı aşkın müddettir uzman çavuşluk yaptığını anlatan İlyas Yayla, şöyle devam etti:

*Van Erciş temel vazife yeri. 18 ay kadar Suriye bölgesinde kaldı. Geri geldi, Isparta’da 2 ay kadar kurs aldı. O kursun devamında Irak Hakurk bölgesine intikal ettiler. 2- 2,5 aydır orada misyon yapıyordu. Ayın 21’inde bu olay cereyan etti. Akabinde Hakkari Devlet Hastanesi’ne nakledilmiş.

*Saat 02.30 üzere ameliyat bitmiş. Sağ ayak diz altından ampute oluyor. Sabah 10.30 üzere kendisiyle görüşebildik. İçimiz rahat, gururluyuz aile olarak, onurluyuz. Rabbim bundan daha büyük acılar yaşatmasın. En azından oğlumuz sağ, vatan sağ olsun. Vatana verilecek bir ayağımız vardı verdik.

Nasip olursa can da veririz. Rabbim şehit olmayı, gazi olmayı herkese nasip etsin. Bana da nasip etsin emekli bir asker olarak ben de istiyorum. DHA

Yorum Yap