‘Arkasından daha büyük bir zelzele gelmez’

 ‘Arkasından daha büyük bir zelzele gelmez’

AFAD bilgilerine nazaran saat 15:07’de İstanbul’un Kartal ilçesinde 3.9 büyüklüğünde zelzele meydana geldi. Vatandaşlara kısa periyodik panik ve kaygı yaşatan zelzele yerin 7 kilometre derinliğinde yaşandı. Kandilli Rasathanesi ise sarsıntının 15 kilometre derinlikte gerçekleştiğini, büyüklüğünün 4.2, merkez üssünün Sultanbeyli olduğunu duyurdu.

Jeofizik Yüksek Mühendisi ve Zelzele Bilimci Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, zelzelesi, SÖZCÜ’ye kıymetlendirdi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

“BU ZELZELENİN YIKIM GÜCÜ YAKLAŞIK 2”

Bunun bir zelzele değil, “depremcik” olduğunu tabir eden Ercan, “Biz 4’ten büyüklerine zelzele diyoruz, 4’ten küçüklerine ise depremcik diyoruz. Bunun büyüklüğü, 3.9. 3.9’luk bir sarsıntının yıkım gücü yaklaşık 2’dir. 2 yıkım gücü de, raftan kavanozların düşmesine dahi neden olmaz, yapılarda çatlamaya neden olmaz. Yalnızca hassas beşerler tarafından duyulur. Ben zelzelenin odak derinliği bir kurum tarafından 7, bir kurum tarafından 10 olarak verildi. Ben bunun daha sığ olduğu kanısındayım, 3 ila 5 kilometrede olduğu kanısındayım” biçiminde konuştu.

“ÇOK OLAĞAN”

Bu zelzelenin Kuzey Anadolu kırığı üzerinde olmadığının altını çizen Ercan, “Çünkü biz İstanbul sarsıntısını Avrupa Yakası’nın önünde bekliyoruz, Anadolu Yakası’nın önünde beklemiyoruz. İstanbul’da kırık olmayan hiçbir yer yok, her yerden kırık geçiyor. İstanbul’daki bu ikincil kırıkların her biri 2, 3, 3.5 hatta 4’e varan gerginlik boşalmaları yapabilir. Çok olağan” sözlerini kullandı.

“ARKASINDAN DAHA BÜYÜK BİR SARSINTI GELMEZ”

Taş ocağı patlamalarının bile bu büyüklükte bir sarsıntıya neden olabileceğini söyleyen Ercan, “Devamı gelmez. Bu gelip süreksiz bir olaydır… ‘Yok şuradan şu fay geliyor’, ‘ yok burası büyük zelzele yeridir’ de… Bu türlü bir olay kelam konusu değil. Marmara’da büyük sarsıntının ayak sesleri falan da değil. Zira zelzele beklediğimiz yerden çok uzakta bir yer. Bir depremcik oldu geçti, o kadar. Bunun gerisinden daha büyük bir zelzele gelmez” açıklamasında bulundu.

Yorum Yap