Az bulunan meyvenin kilosunu 100 liradan satıyor

 Az bulunan meyvenin kilosunu 100 liradan satıyor

Daha evvel çilek üretimi yaparak geçimini sağlayan Özcan Burcan, ismini duyduğu ve uygun gelir getiren yaban mersini yetiştirmek için harekete geçti.

Toprak analizi yaptıran müteşebbis, yaşadığı Orhaneli ilçesinin Göynükbelen köyündeki yerinin yaban mersini yetiştirmek için uygun olduğunu öğrendi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Burcan’ın 3 yıl evvel ekimini yaptığı yaban mersinleri 3 yılın sonunda birinci meyvesini verdi.

Doğal olarak yetişen şifa deposu bu meyvelerin tabanına yalnızca su ve çam ağacı kabuğu konuluyor. Doğal ortamda yetişen orman meyveleri göz sorunu yaşayan vatandaşlar tarafından büyük ilgi görüyor.

Toptan kilosu 75 liradan satılan bu meyve, perakende ise 100 liradan satılıyor. Bu yıl birinci hasadını alan Özcan Burcan, dönümünden 500 kilo meyve hasat etmeyi bekliyor. 35 yıl ömrü olan yaban mersini fideleri her sene randımanını artırıyor.

Bu yılki hasada başladıklarını söz eden Özcan Burcan, “Geçtiğimiz yıllarda çilek yetiştiriciliği yapıyorduk. Yaban mersinini duyduk ve yetiştirmeye karar verdik. Bu meyve doğal olarak yetişiyor. Yalnızca su ve çam ağacı kabuklarını tabanına veriyoruz. 5 dönüm alana ektim. Birinci hasatta bir dönümden 500 kilo hasat etmeyi hedefliyorum. Sıhhat açısından da çok yararı var. Özellikle göz rahatsızlığı çekenler bu meyveyi çok tüketiyor. Toptan 75 liradan, perakende ise 100 liradan satıyoruz” dedi.

Yorum Yap