Babacan: Menfaat çatışması olmasaydı bu uyuşturucu operasyonları yapılacak mıydı?

 Babacan: Menfaat çatışması olmasaydı bu uyuşturucu operasyonları yapılacak mıydı?

DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, Balıkesir’de partisinin 1. Olağan Bandırma İlçe Kongresi’nde konuştu.

“BERBAT BİR ŞOVDA ÜLKEMİZ TEPELERDE DOLAŞIYOR”

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Organize cürüm örgütü liderliğinden karar giymiş Sedat Peker’in tezleriyle gündeme gelen uyuşturucu ticaretinin mercek altına alınarak iç ve dış temasların derhal ortaya çıkarılması gerektiğini belirten Babacan, “Türkiye, çok doz uyuşturucu sebebiyle 30 yaş altı ölümlerde Avrupa’da birinci sırada. Çocuklarımız, gençlerimiz ölüyor. Anne babalar korkulu. Üç beş kişi milyarlarca doları götürecek diye bu ülkenin milyonlarca gencini bu zehire maruz bırakamayız” dedi.

“TÜRKİYE UYUŞTURUCU TRAĞİNİN YOL GEÇEN HANI OLMUŞ”

Mersin Limanı’nda bir hafta orta ile gerçekleşen iki büyük kokain operasyonunu hatırlatan Babacan, “Ülkemiz, memleketler arası uyuşturucu trafiğinin neredeyse yol geçen hanına dönmüş. Bir Güney Amerika’dan geliyor, bir Afganistan’dan” halinde konuştu.

“UYUŞTURUCULARI KİME GÖNDERİYORLARMIŞ?”

Babacan, Panama’dan, Kolombiya’dan Türkiye’ye gönderilmek üzere sevkiyat planlanırken o ülkelerde yakalananların da olduğuna dikkat çekerek, memleketler arası basında, yabancı taşeronların Türkiye’de saklandığına ait savları da hatılatarak, “Türkiye’de, yurt dışında yakalanan, Türkiye’ye sevk edilirken el konulan uyuşturucuyla alakalı soruşturma var mı? O ülkelerden belge istenmiş mi? Kime gönderiyorlarmış, nereye geliyormuş, adres teslimi neresiymiş, alıcı kimmiş?” sorularını sordu.

“MEFAAT ÇATIŞMASI OLMASA BU OPERASYONLAR YAPILACAK MIYDI?”

Peker’in 10 kısımlık görüntü dizisinin yayınlanma zamanlaması ile son haftalarda uyuşturucu hususların yakalanmasının zamanlaması ortasında büyük bir örtüşme olduğuna dikkat çeken Babacan, şu soruları sordu: “Bu operasyonların yapılması, yüksek ölçüde uyuşturucu yakalanması, menfaat çatışmasının sonucu olarak mı gerçekleşti? Menfaat çatışması olmasaydı, çetelerin devlet içindeki uzantıları gül üzere geçinip gitseydi bu operasyonlar yapılacak mıydı”

“İŞİNİZE GELİNCE HATA ÖRGÜTLERİYLE FLÖRTLEŞİN, ÇIKAR ÇATIŞMASI OLUNCA DA YAYIN YASAĞI”

Sedat Peker’in birkaç sene öncesine kadar AKP’yi destekleyen mitingler yaptığını anımsatan Babacan, “Devletin kayıtlarında bu kişinin ne yaptığı yok muydu? Bilinmiyor muydu da ansızın ortaya çıktı? Ne oldu da apansızın ‘Kaç’ dendi ya da zaten kaçtı? Siz işinize gelince kabahat örgütleriyle flörtleşin, bunlarla menfaat şebekesine alan açın fakat çıkar çatışması olduğunda da çabucak hakkında yakalama kararı, yayın yasağı” dedi.

“ÜLKEYİ NARKO DEVLETE Mİ DÖNÜŞTÜRMEK İSTİYORSUNUZ?”

Hükümetin Türkiye’yi neredeyse bir “narko devlete” döndüreceğini savunan Babacan, “Narko devlet; ülkenin devlet kurumları kullanılarak, uyuşturucu ticaretine göz yumulması, önünün açılması demek. Hukuk devletini ayaklar altına alırsanız, narko devletlere benzemeye başlarsınız. Ülkeyi yönetenlerin, Cumhurbaşkanı’nın, üst seviye bürokrasinin bir karar vermesi gerekiyor: Bu ülkeyi gerçek manada bir hukuk devleti mi yapmak istiyorsunuz, yoksa bu hoş ülkeyi bir narko devlete mi dönüştürmek istiyorsunuz? Karar verin” diye ekledi.

Yorum Yap