BAE, adayı ‘askeri kışlaya’ çevirdi

 BAE, adayı ‘askeri kışlaya’ çevirdi

Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) bağlı güçlerin Suudi Arabistan idaresindeki coğrafik olarak uzak Yemen valiliklerinden birinin denetimini büsbütün ele geçirmeyi başarmasının üzerinden 1 yıl geçti. Geçtiğimiz yıl Haziran ayında Yemen’in stratejik adası Sokotra’da BAE güçleri, keşif uçakları tarafından “hasta nakli” gerekçesiyle 673 askeri ve keşif uçuşu gerçekleştirdi. Lakin adadan nakledilen hasta sayısı sırf 1 oldu. Yıllar evvel adadaki yerleri satın alarak emirliklerine ekleyen BAE, 2020 yılı boyunca çeşitli uçuşlar düzenlendi. “Turist” ismi altında İsrail’den Sokotra Adasına yüzlerce kişi getirildi.

‘İNSANİ YARDIM’ İSMİ ALTINDA…

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

2015 yılında hükümet ve Yemenlilerin ortasındaki savaşın başlaması ve buna karşılık Suudi liderliğinde kurulan koalisyon da operasyonlarla meşgulken BAE, Sokotra Ada’sında “insani yardım” ismi altında vakit geçirmeye ve askeri üslerini inşa etmeye başlamıştı. BAE limana yakın kıyılarda geniş yerler satın alırken, BAE’nin adamı olan Halife Elmazrui birçok araziyi ele geçirerek bölgedeki insanları kandırdı.

BAE idaresi, adanın havalimanının da denetimini sıkılaştırdı. Halife Elmazrui’nin en kıymetli yardımcılarından biri olan Said Elkabi, adadan paketlenmiş bir formda gönderilerin, gümrük nezareti ya da kontrolü olmaksızın havalimanından giriş ve çıkışlarını denetledi, ayrıyeten havaalanının yanında bir hava üssü de inşa etmeye başladı.

PARALI ASKERLERLE DOLU

Elmazrui’ye bağlı irtibat ağları ve turizm şirketlerinin kurulması yoluyla bağlantı, turizm, sıhhat ve petrol üzere ekonomik eklemleri denetim etmek için bir akaryakıt istasyonunu da kuruldu. Petrol türevlerinin satışı ve Sokotra Adası’nın başşehri olan Hadibo Hastanesi ele geçirilerek Pir Halife bin Zayed Hastanesine dönüştürüldü. Bir yıl boyunca BAE, adayı adeta askeri bir kışlaya çevirirken, Sokotra dışından paralı askerlerle doldurdu. Birden fazla askeri bölge ve üs kuruldu.

BAE güçleri askeri ve istihbarat tesislerinin kurulması için hazırlıklara başlarken, adanın kapılarını BAE vizeleri ve uçuşlar yoluyla farklı milletlerden ögelere açtı ve tıpkı vakitte adanın limanından birden fazla askeri sevkiyatı gerçekleştirdi.
Sokotra Adası stratejik pozisyonu nedeniyle, Kızıl Deniz ve Afrika Boynuzunda limanları ele geçirmeye ve bölgedeki üslerini artırmaya yönelik siyaset izleyen BAE’nin gayesi oldu.

Yorum Yap