Bakan Akar: 1366 terörist etkisiz hale getirildi 

 Bakan Akar: 1366 terörist etkisiz hale getirildi 

Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Kumandanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile birlikte Malatya’daki 2’nci Ordu Komutanlığı’nı ziyaret etti. İnönü Kışlası’na gelişinde 2’nci Ordu Kumandanı Orgeneral Metin Gürak tarafından karşılanan Akar, merasim kıtasını selamladıktan sonra ziyareti anısına Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) komuta kademesi ile birlikte ağaç dikti.

Hudut çizgisi ve hudut ötesindeki birliklerin kumandanlarıyla görüntü konferans yöntemiyle görüşen Bakan Akar ve beraberindeki TSK komuta kademesi, alandaki son duruma ait bilgi aldı, talimatlar verdi. Bakan Akar ve kumandanlar, daha sonra karargahta misyonlu işçiyle bir ortaya geldi. TSK’nın, içindeki hainlerin temizlenmesiyle güçlendiğini belirten Akar, silahlı kuvvetlerin de cumhuriyet tarihinin en ağır günlerinden geçtiğini söyledi. Mehmetçiğin ağır faaliyetlerine değinen Akar, “Bir pilot beş pilotun işini yapıyor. Gemilerimiz 2020’de 200 bin saat misyon yaptı. Bütün vakitlerin en yüksek kıymeti bu. Evvelden iki komando tugayımız vardı, artık 17 komando tugayımız var, bunun 17’si de angaje durumda, misyonunun başında” dedi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

KİMSENİN TOPRAĞINDA ASLA GÖZÜMÜZ YOK

TSK çalışanının ülkesinin egemenlik ve bağımsızlığı için karada, denizde ve havada büyük kahramanlık ve fedakarlıkla yapılması gereken misyonları yerine getirdiğini vurgulayan Bakan Akar, yalnızca terör örgütleriyle değil her türlü tehdit ve tehlikeye karşı da uğraşın devam ettiğini belirtti. 24 Temmuz 2015’ten itibaren terörle uğraşta yeni sürecin başlatıldığını anımsatan Akar, “Gerçekleştirilen başarılı operasyonların sonunda 24 Temmuz’dan bugüne kadar 18 bin 220 terörist etkisiz hale getirildi. 1 Ocak’tan itibaren ise 1366 terörist etkisiz hale getirildi. Bu gayret en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar devam edecek, bundan kimsenin kuşkusu olmasın” diye konuştu.

Türkiye’nin faaliyetlerini başta Irak olmak üzere tüm komşularının toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve sonlarına saygılı olarak sürdürdüğünü vurgulayan Akar, “Kimsenin hakkında, hukukunda, toprağında asla gözümüz yok. Lakin öbür taraftan da muhataplarımızın da tıpkı formda düşünüp, tıpkı biçimde davranmasını bekliyoruz” dedi.

KİMSE AKLIMIZLA ALAY ETMESİN

PKK ile YPG ortasında fark olmadığını belirten Bakan Akar, “Kimse aklımızla alay etmesin. Dinlemeler, raporlar, fotoğraflar ve her şey açık bir formda ortada iken hala birtakım müttefiklerimizin YPG ile iş birliği yapmaları, onlara silah, araç, gereç dayanak sağlamaları hiçbir formda kabul edilemez. Bunlar cumhurbaşkanı, bakan ve genelkurmay lideri seviyesinde yapılan her türlü temas ve konuşmada lisana getiriliyor ve bunun gayreti veriliyor” diye konuştu.

Türkiye’nin, düzenlediği harekatlarla güneydoğu hududunda bir terör koridoru kurulmasına pürüz olduğunu kaydeden Akar, “Fırat Kalkanı, Zeytin Kısmı, Barış Pınarı olmasaydı çok daha farklı, çok daha güç birtakım oluşumlarla karşı karşıya kalır, daha külfetli durumlara girerdik” dedi.

TSK’nın binlerce yıllık tarihinden süzülüp gelen ulusal, manevi ve mesleksel kıymetleri doğrultusunda Anayasa çerçevesinde Cumhurbaşkanı’nın direktifleri ve yasalar doğrultusunda sıralı amirlerin ve kumandanların buyruk ve doğrultusunda milletinin buyruğunda ve misyonunun başında olduğunu belirten Akar, şehitlere rahmet, gazilere şifa dileklerini iletti.

Türkiye’nin, her vakit tasada ve kıvançta bir ve birlikte olduğu Afganistanlı kardeşlerinin barış, inanç ve istikrar içinde yaşaması için büyük uğraş sarf ettiğini belirten Akar, 2002’de birinci misyona başlandığı andan itibaren Milletlerarası Güvenlik Yardım Kuvveti’ne, 2015’ten itibaren de NATO’nun Kararlı Takviye Misyonu’na katkı sağlamayı sürdürdüklerini söyledi.

HAMİD KARZAİ MİLLETLERARASI HAVALİMANI’NIN İŞLETİLMESİ

TSK’nın halihazırda Kabil Eğitim Yardım Danışmanlık Komutanlığı görevini de yürüttüğünü lisana getiren Akar, şunları söyledi:

“Bugüne kadar elde edilen kazanımların korunması ve bu kapsamda altı yıldır sürdürdüğümüz Hamid Karzai Memleketler arası Havalimanı’nın işletilmesi sorumluluğunun gerekli kaideler sağlanırsa tarafımızdan devam ettirilmesi kelam konusu. Hamid Karzai Milletlerarası Havalimanı Afganistan için hayati değere sahip, tüm ülkenin dışa açılan kapısı olma özelliği taşıyor. Bu hususta görüşmeler devam ediyor. Bu hususu öbür ülkelerle birlikte nasıl yapabiliriz konusunu çalışıyoruz. Şu an için alınmış bir karar yok. Ülkemiz ve Afganistan’ın menfaatleri için uygun sonuç elde etmek istiyoruz. Emelimiz, Afgan kardeşlerimizin güvenlik, huzur ve refahı için katkılarımızı devam ettirmektir.” (DHA)

Yorum Yap