BAKAN ELVAN: ” FİNANSAL ÇEŞİTLİLİĞİ İSTEDİĞİMİZ DÜZEYE ULAŞAMADIK”

 BAKAN ELVAN: ” FİNANSAL ÇEŞİTLİLİĞİ İSTEDİĞİMİZ DÜZEYE ULAŞAMADIK”

Finansal Kurumlar Birliği’nin 9. Olağan Genel Konseyi’nde konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, şirketlerin en kıymetli sıkıntılarından birinin zayıf sermaye yapısı ve dış kaynaklara erişim zorluğu olduğunu belirterek, banka dışı mali kuruluşların daha faal olması gerektiğini söyledi.

“Finansal çeşitliliği sağlamak ismine değerli adımlar atılsa da, maalesef hala istek ettiğimiz düzeye ulaşamadık. Mali piyasalarımızda, büyük yükü hala ticari bankalar alıyor” diyen Elvan, en büyük 5 bankanın faal toplamının bölümün yaklaşık yüzde 55’ini oluşturduğunu ve bunun dilek ettikleri bir finansal piyasa yapısı olmadığını lisana getirdi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

BATIK KREDİLER İÇİN ADIM

Kredi piyasasında faal kalitesinin güçlendirilmesi emeliyle varlık idare şirketlerinin kapasitesini artıracak çeşitli adımlar atılacağını belirten Elvan, banka dışı mali kuruluşların tali bir rol üstlenerek finansal kesimin asli ve tamamlayıcı bir ögesi haline gelmesi gerektiğini vurguladı.

Kaynak düşüncesinin giderilmesinde sermaye piyasalarının önemli bir alternatif olarak kıymetlendirilmesi gerektiğini söz eden Elvan, “Şirketlerimiz, varlığa dayalı menkul değer ihracı yoluyla fon elde etme imkânlarını denemeliler. Şimdiye kadar çoklukla bankalarımızın kaynak sağladığı bu tekniği banka dışı mali kuruluşlarımızın da uygulamasını temenni ediyoruz” dedi.

‘YEŞİL FİNANSMAN’ TAVSİYESİ

Yeşil finansmanın da değerli fırsatlar sunduğunu vurgulayan Elvan, buralardan elde edilecek düşük maliyetli fonların hem banka hem de banka dışı finans kesiminin gelişiminde kıymetli rol oynayacağını söyledi.

Bakan Elvan’ın konuşmasında banka dışı mali kuruluşlar ile ilgili öbür husus başlıkları ise şöyle:

* Banka dışı mali bölümde; rekabetin gelişmesi, müşteri haklarının korunması ve ekonomik aktifliğe katkının sağlanması açısından aktif bir düzenleme ve kontrol çerçevesinin olması büyük değer arz ediyor.

* Kamu tarafından yapılan düzenlemelerin yanında dalın de kendini geliştirmek için daha fazla efor göstermesi gerekiyor.

* Gerekli alt düzenlemelerin tamamlanmasıyla şirketlerimiz; daha esnek hizmet kanallarına kavuşacak, hizmet kalitelerini ve verimliliklerini arttıracaktır.

* Banka dışı kuruluşlarımızın, aktif bir iç kontrol, iç denetim ve risk idaresi sistemleri kurması, bu kuruluşların profesyonel formda işlemesine de katkı sağlayacaktır.

* Mart ayında yürürlüğe giren kanun değişikliği, banka dışı mali kuruluşlarımızın uzaktan erişim imkânlarıyla müşterileriyle kontrat imzalamasını mümkün kıldı.

Yorum Yap