Başşehrin dev projesi Almanlar’a devredildi

 Başşehrin dev projesi Almanlar’a devredildi

Ahmet Hattat tarafından 1991’de Ankara Çankaya’da üretimine başlanan 35 katlı otel, alışveriş merkezi için yaklaşık 150 milyon dolar harcandı. Hyatt otelleri standartlarına uygun yapılması için Alman bankasından 35 milyon dolar kredi alındı. Fakat, Hattat, borçlarını ödeyememesi üzerine banka ile davalık oldu. Bugünkü pahasının 800 milyon dolar olduğu belirtilen Çankaya’nın en yüksek binası, Alman bankasına geçti. Hattat, “Çok üzgünüm” dedi.

Ankara’nın en pahalı bölgesinde 19 bin metrekarelik 35 katlı otel, alışveriş merkezi, kongre merkezi, yer altı otoparkı ve rekreasyon alanlarının 400 milyon dolar nakit, 400 milyon dolar gayrimenkul olmak üzere 800 milyon Yargıtay kararıyla Alman Aareal Banka geçmiş oldu.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

35 MİLYON DOLAR

Ahmet Hattat, Büyük Çankaya oteli için otele kendi öz kaynağından 150 milyon dolar harcama yaptı. Otelin standartlarını.yükseltmek için Alman Aareal Bank’tan 35 milyon dolarlık kredi alındı. Kredinin 10 milyon doları kullanıldı. Otelde, 560 oda, bin kişilik balo salonu, 7 başka toplantı salonu, spor salonları, açık ve kapalı yüzme havuzları,  bin 200 araç kapasiteli otoparkı bulunuyor. Otelin toplam kapalı alanı 45 bin metrekareyi buluyor.

Ankara’nın en bedelli bölgesindeki proje 19 bin metrekarelik alanda yer alıyor. Projede 35 katlı otel, AVM, kongre merkezi, yer altı otoparkı bulunuyor. Fotoğraf: Yavuz ALATAN

Gazi, İstanbul Teknik ve ODTÜ’den 9 farklı eksper raporunda, bankanın 316 milyon dolar haksız olarak kâr ettiği öne sürüldü.

HASTANE İŞİ ÇIKMAZDA

Otel ve alışveriş merkezinin yüzde 85’inin bittiğini belirten Ahmet Hattat’ın, yaşanan gelişmeden son derece üzgün olduğu, yakın bir gelecekte çocuk hastanesi de yaptırmayı planladığı belirtildi. Lakin, otelin elinden alınması Hattat’ın hastane projesini de çıkmaza soktu.

Mahallî mahkeme, istinaf ve son olarak Yargıtay’da davayı kaybeden Ahmet Hattat, büyük emekler verdiği otelini Alman bankasına mahkeme kararıyla devretmiş olacak.

YARGITAY BORCU KATLADI

35 katlı otelin Alman Aareal Bank A.G’ye geçmesiyle ilgili Yargıtay 11. Hukuk Dairesi’nin gerekçeli kararında şöyle denildi:

“35 milyon dolar limitli uzun vadeli kredi kontratı gereği otel inşaatının Hyatt firması standartlarında yapılması kararlaştırıldığından ek maliyetler ortaya çıkmıştır. 10 milyon dolar kredi artırımı yapılmıştır. Ahmet Hattat’ın mukaveleyi haksız feshetmesi nedeniyle davacı şirket, ziyanlarının toplam 81 milyon ABD Doları olduğu, tekrar davacının yurt dışından getirttiği asansörleri gümrükten çekemediği için 750 bin ABD Doları ziyanı bulunmaktadır. Öteki bankalardan kullanılan köprü kredilerin de kat edilmesi nedeniyle 981 milyon 822 bin TL ve 3.895.402,21 TL ödeme yaparak ziyana uğramıştır. Banka, 2017 tarihli ıslah dilekçesi ile 81 milyon ABD Doları’na yönelik talebini 218.724.193 ABD Doları olarak artırmıştır.”

Yorum Yap