‘Bataklık’ soruşturmasında iddianame düzenlendi

 ‘Bataklık’ soruşturmasında iddianame düzenlendi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından duyurulan operasyon, 30 Haziran 2020’de başlatıldı. Operasyon kapsamında 9 ülkede faaliyet gösterdiği belirtilen örgütün başkanları Nejat Daş, Çetin Gören, Halil Aslantaş ile birlikte 113 kişi gözaltına alındı.

Şüphelilerden Daş, Gören, Aslantaş ve 1 emniyet müdürü dahil 26’sı tutuklanırken memleketler arası sularda nakliyecilik yapan gemilerde tonlarca uyuşturucu ele geçirildi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

İDDİANAME DÜZENLENDİ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ‘Bataklık’ soruşturmasını tamamlayarak iddianame düzenledi. Nejat Daş ve Çetin Gönen’in örgüt önderi, 5 şüphelinin örgüt yöneticisi olarak yer aldığı iddianamede, 53 şüphelinin örgüt üyesi ve 13 şüphelinin ise örgüte üye olmamakla birlikte yardım eden konumda oldukları tabir edildi.

Toplam 73 kuşkulu hakkında düzenlenen iddianame Ankara 33ncü Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi. İddianamede şüpheliler hakkında ‘çıkar emelli hata örgütü kurmak, yönetmek, üye olmak’ ve ‘uyuşturucu ticaretinden elde edilen geliri aklama’ suçlarından 28,5 yıldan 52 yıla kadar mahpus cezası istendi. DHA

Yorum Yap