Bel ağrıları 10’lu yaşlara kadar indi

 Bel ağrıları 10’lu yaşlara kadar indi

Bir yılı aşkın müddettir devam eden coronavirüs pandemisi mevcut hastalıkların ilerlemesine neden olurken pek çok sıhhat sorunun da ortaya çıkmasına yol açtı. Meskende geçirilen müddetin uzamasıyla birlikte her yaş kümesinde artan bel ağrıları da bunlardan biri… Beyin, Hudut ve Omurga Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Burak Orhan Boran, bu ağrılarla başa çıkma yollarını kıymetli ihtarlar eşliğinde şöyle anlattı:

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Doç. Dr. Burak Orhan Boran

YAMUK OTURUYORUZ DİK DURMUYORUZ

Ortada bir olan ağrılar bizim için çok kıymetli değil ancak tekrarlayan, gündelik hayatımızı bozmaya başlayan ağrılar dikkate alınmalıdır. Bu periyotta herkes uzun mühlet ya bilgisayarın ya da öbür ekranların karşısında. Herkes yamuk oturuyor. Ayağa kalktığı vakit bile dik durmuyor. Yanlışsız beden postürü, kasların kuvvetlenmesiyle sağlanır. Bizim vaktimizde çocuklar sokakta akşama kadar koşar-oynar, bisiklete binerdi. Şimdiki çocuklar ise ekranın karşısında, hareketsiz bir ömür sürüyor.

AMELİYATSIZ TEKNİKLERE DİKKAT!

Ülkemizde bel fıtığı konusunda bilgi kirliliği fecî boyutlarda ve istismara açık bir sorun haline geldi. Örneğin kuru iğne tedavisi diye belirtilen bir uygulama var. Hekim bir enjektörle içine hiçbir şey koymadan havayı çekip kasların içine bir yerlere o havayı veriyor.

Bunlar saçma sapan uygulamalar. Bazen tehlikeli uygulamalar da yapılıyor. Ameliyat etmeden birtakım enjeksiyonlar yapmak yahut dokuyu yakıp buharlaştırmak üzere uygulamalar sonucunda enfeksiyon, kimyasal tepki yahut hudut yaralanması olabilir. O denli ki bir daha ömür uzunluğu toparlayamazsınız.

3 GÜN BELİ AĞRIYAN ÇABUCAK MR ÇEKTİRİYOR

Ortada bir olan ve bir iki gün süren ağrılar için kolay ağrı kesicilerden bir tane alınarak ağrının geçip geçmediğine bakılabilir. Şayet geçiyorsa bu kolay bir kas ağrısıdır. Fakat kas gevşeticileri önermiyoruz. Bunun dışında ilaçsız metot olarak sıcak su torbaları kullanılabilir, bir havluya sarılıp ağrıyan yere konabilir.

Şayet konutta uygulanabilecek bu kolay prosedürlerle 3-5 gün sonra da ağrılar devam ediyorsa tabibe başvurulması gerekir. Öte yandan her bel ağrısı bel fıtığı değildir fakat her bel ağrısı nedeniyle çekilen MR’da kesinlikle bir şey çıkacaktır. Çıktığı vakit da ‘Bel fıtığı başlangıcı var’ denecektir. Aslında bel ağrısı bundan kaynaklı değildir. Bu ağrının nedeni romatizmal hastalıklar da olabilir, tümör de.

İŞTE KORUNMA YOLLARI

Uzun mühlet oturmak çok sakıncalı. Sigaranın her şeye olduğu üzere omurga sıhhatimize da ziyanı var. Yanlış beslenme ve kilo artışının tekrar çok büyük bir ziyanı var. Şayet spor yapıyorsanız bel kasları güçlüdür tartının bir kısmını kaslar yüklenebilir. Spordaki en değerli katkı ve fark burada. En yararlısı yüzmedir. Lakin yapılamıyorsa yürüyüş, bisiklet de yararlıdır. Koşmayı önermiyoruz, zira zıplama omurgadaki disklerde mikrotravma yaratıyor. Ayrıyeten, tüm gün oturarak çalışmak zorundaysanız ergonomik bir sandalyeniz olmalı. Yeniden masa başı çalışıyorsanız 2-3 saatte bir kesinlikle 10-15 dakika orta vermeli, ayağa kalkıp dolaşmalısınız. Çalışırken kullandığınız bilgisayar ekranınız göz düzeyinde; klavyeniz ve fareniz ise oturduğunuz vakit nötr anatomik duruma uygun olmalıdır.

Yorum Yap