BERLİN’DE AÇIK ALANDA MASKE MECBURİLİĞİ KALDIRILIYOR

 BERLİN’DE AÇIK ALANDA MASKE MECBURİLİĞİ KALDIRILIYOR

Almanya’da corona virüsü salgınında hadise sayısındaki düşüşün sürmesi, maske zorunluluğuna ait tartışmaları yine gündeme getirmişti. İnsidans kıymetlerinin düşmeye devam ettiği başşehir Berlin’de Covid-19 kısıtlamaları gevşetiliyor.

Berlin Senatosu’nun aldığı yeni kararlar kapsamında sokakta maske takma zorunluluğunun kaldırılacağı duyuruldu. Otobüs, metro, asansör, taksi ve öbür kapalı alanlarda ise maske takma kuralı devam edecek. Yeni gevşemeler kapsamında ayrıyeten, açık alanda bin kişiyi geçmemek kaydıyla toplu etkinlikler düzenlenmesine müsaade verilirken, kapalı alan aktiflikleri ise 250 şahısla sonlandırılacak.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Kapalı alanlarda gerçekleştirilecek etkinliklere katılanlardan negatif süratli test sonucu yahut aşı karnesi istenecek. Şartlar yerine getirildiği takdirde sokak şenlikleri de düzenlenebilecek.

18 HAZİRAN’DA DEVREYE GİRİYOR

Yeni gevşemeler kapsamında kreşler bütün çocuklara tekrar kapılarını açarken, kuaförlerde de sakal kesiti üzere maskenin çıkarılması gereken süreçler haricinde negatif sonuçlu süratli test istenmeyecek. Açık havuzların akabinde kapalı havuzlar ve saunalar da birtakım koşullar ve kısıtlamalarla tekrar kullanıma açılıyor. Cümbüş parkları üzere işletmeler kapılarını ziyaretçilere açarken, 00.00 – 05.00 ortasında alkollü içecek servisi, satışı yahut dağıtımına yönelik yasak da kaldırılıyor. Berlin’de senatonun aldığı yeni kararlar 18 Haziran Cuma gününden itibaren geçerli olacak.

Yorum Yap