Boynunda bronz kalplerde altın

 Boynunda bronz kalplerde altın

Kusursuz performans

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın 11. gününde artistik cimnastik paralel bar kategorisinde finalde yarışan Ferhat Arıcan, üçüncü olarak Türk cimnastiğinin tarihteki ilk olimpiyat madalyasını elde etti. Artistik cimnastikte son gün final müsabakaları yapıldı. Paralel barda finalde mücadele eden Ferhat Arıcan, ilk sırada performans sergiledi. Başarılı bir seri çıkaran ve sorunsuz bitiriş yapan milli cimnastikçi, 15.633 puan aldı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Çinli Zou şampiyon

Ferhat Arıcan 8 sporcu arasında 3. oldu ve bronz kazandı. Milli sporcumuzun bu başarısı, Türk cimnastik tarihinde gelen ilk madalya olarak tarihe geçti. Çinli Jingyuan Zou 16.233 puanla altın, Alman Lukas Dauser 15.700 ile gümüş kazandı. Artistik cimnastik Ferhat’ın yarıştığı finalle Türk sporcular için sona erdi. Dört erkek sporcu 7 finale çıktı ve daha önce olimpiyat finali olmayan Türk cimnastiği açısından bir ilk gerçekleşti.

‘Bu madalya tüm Türkiye için’

Tokyo’da Türk bayrağını göndere çektiren Ferhat Arıcan, çok önemli bir başarı elde ettiğini söyledi. İkinci olimpiyatında madalyaya ulaşan 28 yaşındaki sporcu, “Boynumda olan madalya tüm Türkiye’nin madalyası” dedi. Hedeflerinin bitmediğini aktaran Ferhat, “Beni destekleyen federasyonuma, aileme, antrenörlerime, sağlık ekibine teşekkür ediyorum. Sadece cimnastik tarihi değil, Türk spor tarihinin büyük başarısı oldu. İnşallah daha da iyileri gelecek ama şimdi bunun keyfini çıkarma zamanı” diye konuştu.
Türkiye’de yaşanan orman yangınlarından duyduğu üzüntüyü de dile getiren milli sporcumuz, “Yangınları söndürmek için çalışanlara bir nebze moral olabildiyse ne mutlu bana. İnşallah Türkiye’de yangınlar biter ve ülkemiz güzel haline yeniden kavuşur. Bu madalya tüm Türkiye için” ifadelerini kullandı.

‘Çok gurur verici’

Milli cimnastikçiler İbrahim Çolak ile Ahmet Önder, Ferhat Arıcan’ın aldığı madalyadan dolayı çok mutlu olduklarını ifade etti. Halka aletinde olimpiyat beşincisi olan Çolak, “Neler yaşıyoruz, ne kadar antrenman yapıyoruz, ne kadar zorluk çekiyoruz hepsini biliyoruz. Bundan dolayı bu madalyanın hepimiz için ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Tarihi bir ana tanıklık etmek çok güzel bir duyguydu” dedi.
Atlama masasında 7. olan Ahmet Önder ise “Ferhat Arıcan’ı tebrik ediyorum. Bize inanılmaz bir öncü oldu. Umarım Paris 2024’te daha güzel şeyler başaracağız. Cimnastik ekibi olarak Türk halkına ilkleri yaşatıyoruz. Bizi keyifle takip etsinler” diye konuştu.

‘Tarih yazdın çığır açtın’

Kasapoğlu’nun sevinci

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Ferhat Arıcan’ı ilk tebrik eden isim oldu. Büyük bir mutluluk yaşayan ve Ferhat’ı sarılarak kutlayan Bakan Kasapoğlu, “Tebrik ediyorum. Allah nice başarılar versin. Yolun açık olsun. Bu madalya altından daha değerli. Sen tarih yazdın, çığır açtın. Nice gençler senin yolunda yürüyecek. Nice başarılara” diye konuştu.

‘En güzelini yaptın’

Ferhat’ın, “Bu madalya cimnastik için bir başlangıç” demesi üzerine Kasapoğlu, “Türkiye spor tarihi ve olimpiyat tarihimiz için bir başlangıç. Bir destan. Hak ettin, elinden geleni en güzel şekilde yaptın” dedi. Milli sporcu da Kasapoğlu’na destekleri için teşekkür ederek, “Tüm Türkiye’ye, arkamda olan herkese, başta size çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

‘Paris 2024’te hesabımız var’

Türkiye Cimnastik Federasyonu Başkanı Suat Çelen çok mutlu ve gururlu olduklarını söyledi. Tokyo’da önemli sonuçlar elde ettiklerinin altını çizen Çelen, “Sporcularımız güzel şeyler başardı. Yedi finalde mücadele ettik. Bunu bronz madalyayla kapatıyoruz. Bu aslanların Paris 2024’te soracağı bir hesap var. İnşallah Paris 2024’te çok daha iyi sonuçlar alırız ama buradaki olimpiyat 5 ve 6’ncılıklarının, 7 finalin az şey olmadığını söylemek istiyorum” dedi.
Çelen şöyle devam etti: “Dünya cimnastiği Türkiye’yi konuşuyor. Aslanlarımız dünya cimnastiğinin ekol sporcuları haline geldi. Cimnastikte olimpiyata gitmenin hayal olduğu bir yerden madalyayla dönüyoruz. Sporcularımı, antrenörlerini, kulüplerini ve emeği geçen, bize destek veren herkese yürekten teşekkür ediyorum.”

 

Yorum Yap