Brexit besin tedarik zincirini kırdı, İngiltere besin sorunu ile karşı karşıya

 Brexit besin tedarik zincirini kırdı, İngiltere besin sorunu ile karşı karşıya

Corona virüs salgınının ve Brexit’in İngiltere iktisadına getirdiği olumsuz tesirler besin sanayisine de yansıdı.

Brexit nedeniyle pek çok Avrupa Birliği vatandaşı çalışanın İngiltere’den ayrılması, nakliye dalında önemli bir probleme neden oldu. Seyahat kısıtlamaları sebebiyle artan talep, istihdam sıkıntıları ile birleşince İngiltere’de besin tedarik zinciri kırıldı. Üreticiler taze meyve ve sebzeyi tüketici ile buluşturmakta zorlanıyor.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

BAŞBAKANA MEKTUP

Besin dalında faaliyet gösteren patron örgütleri, Başbakan Boris Johnson’a mektup yazarak devletin duruma müdahale etmesini talep etti.

Başbakan’a gönderilen mektup, Besin ve İçecek Federasyonu, İngiliz Dondurulmuş Besin Federasyonu, Toptan Distribütörler Federasyonu, Soğuk Zincir Federasyonu, İngiliz Et Üreticileri Derneği ve İngiliz Bira ve Pub Derneği tarafından imzalandı.

Guardian’ın haberine nazaran, Britanya Karayolu Nakliyeciliği Derneği’nin yöneticisi Richard Burnett, “85.000 ila 100.000 ortasında ağır vasıta şoförü muhtaçlığı var” dedi. Burnett rafların boşalmasına sırf bir kaç hafta kaldığını belirtti.

Ülkedeki kamyon sürücülerinin yüklü olarak Doğu Avrupalı olduğunu belirten Burnett, “Bu işlerde çalışacak Avrupalıların Brexit nedeniyle mi yoksa corona virüs nedeniyle mi ayrıldığını ve pandemi nedeniyle mi şimdi geri dönemediklerini bilmiyoruz, fakat bu çok gerçek bir sorun” dedi.

Burnett yakında kimi İngiliz sürücülerin de yaz tatiline çıkacağını ve bunun meseleleri daha da kötüleştireceğini belirtti.

ESERLER TARLADA ÇÜRÜYECEK

Süpermarket bölümündeki kaynaklar, kamyon sürücüsü meşakkatinin en çok kısa raf ömrüne sahip taze besinleri etkilediğini söyledi.

Husus ile ilgili konuşan bir çiftçi, “Yıllardır çalıştığımız nakliye firması bize lakin haftada bir gelip meyvelerimizi alabileceklerini söyledi lakin meyvenin yalnızca beş günlük raf ömrü var, bu yüzden her gün toplamamız gerekiyor.” dedi.

Çiftçi James Mee, eserlerin tarlada çürüme tehlikesinin olduğunu belirtti.

İngiltere’de toplam 45 bin şoför çalıştıran 796 işletmeyle yapılan yakın tarihli bir araştırmaya nazaran, tüm şirketlerin boş konumları mevcut.

RAFLAR BOŞALABİLİR

Ülkede corona virüs önlemlerinin gevşetilmesi ve işletmelerin açılması da gerçekleşince soğuk hava depolarına olan talep patladı.

Mevzu ile ilgili konuşan soğuk hava deposu işletmecisi Shane Brennan, talepteki meçhullükten yakınarak rafların boşalma ihtimalinin güçlü olduğunu belirti.

Guardian, ulaştığı bir Polonyalı kamyon sürücüsünün havaalanında evrak süreçleri nedeniyle çalışma müsaadesi konusunda sorun yaşadığını ve geri döndüğünü aktardı.

BU YAZ SIKINTI GEÇECEK 

İngiltere’nin ünlü gastronomi mecmuası Eater ise mevzu ile ilgili “Brexit besin kıtlığına dair uzun müddettir yapılan ikazlar evvel balık ve peynir ihracatını vurdu. Artık meseleler peş peşe geliyor ve süpermarketler şimdiden güç bir yazla karşı karşıya.” yorumunda bulundu.

Yorum Yap