Bu kere köylüler kazandı, madenci kaybetti

 Bu kere köylüler kazandı, madenci kaybetti

Rize’de İşkencedere Vadisi’nde ormanlarına taş ocağı yapılmaması için köylülerin çabası devam ederken düzgün haber bir öbür köylü gayretinin sürdüğü Muğla’dan geldi.

Geçtiğimiz ay muhtarlığa gönderilen “ÇED gerekli değildir” ilanı ile köylerindeki ormanlık bölgeye boksit madeni yapılacağını öğrenen Bencik köylülerinin çabası sonuç verdi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Bal ormanlarıyla bilinen Bencik köylüleri başta olmak üzere birçok sivil toplum örgütü yaklaşık iki aydır mevzuyu gündeme getirdi.

1. DERECE SİT ALANI OLARAK TESCİL EDİLDİ

Sonuçta Muğla Kültür Varlıklarını Muhafaza Bölge Konseyi bölgeyi 1. derece sit alanı olarak tescilledi ve yapılacak madene müsaade vermedi.

Heyetin 26 Mayıs’ta yaptığı toplantıda aldığı kararda özetle şu sözlere yer verildi.

“Bencik Orta Mahallesi’nde, 373 ada 1 parselde tespit edilen kültür varlıklarının bulunduğu alanın  1. derece arkeolojik sit alanı olarak tescil edilmesine ve 25.03.2021 tarihinde madencilik faaliyetinin yapılması talebinin uygun bulunmadığına karar verildi.”

Müdafaa Kurulu’nun 26 Mayıs günü yaptığı toplantıda alınan karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

3 YIL İÇİN 

Demireller Tarım Madencilik Petrol Sanayi ve ticaret Şirketi’nin hazırladığı proje tanıtım evrakına nazaran madenin 2024 yılına kadar faaliyet göstermesi planlanıyordu. Yani 3 yıllık bir iş için 4095 kızılçam ağacı kesilecek tabiat tahrip edilecekti. ÇED gerekli değildir raporu çıkarılan proje belgesinde Bencik köylerinde ünlü çam balı üretildiği bilgisi yok. Meğer bölge “basralı alan” olarak biliniyor. Basra böceği ismi verilen endemik canlı, çam ağaçlarındaki lavralardan özel bir bal üretiyor.

MUHTAR: “ÇOK MUTLUYUZ”

Kararı SÖZCÜ’den öğrenen Bencik Köyü Muhtarı Fahri Şafak, yaklaşık iki aydır verdikleri gayret ettiklerini belirterek, “Çok memnunuz nitekim. Birkaç yıl işletilecek madenler için ormanlarımız tahrip edilecekti. Zeytinimiz, balımız, hayvanlarımız ziyan görecekti” dedi.

TUZABAT İÇİN KARAR YOK

Şirketin birebir proje kapsamında madencilik yapmak istediği Milas’a bağlı Tuzabat Köyü ile ilgili ise bir karar çıkmadı. Muhafaza Kurulu’nun bu hususta ne karar verdiği merak konusu.

Yorum Yap